Pocket Wine Book 2011, Oz Clarke

Arkadaşlarım bana bu sevimli ve faydalı kitabı hediye ettiklerinde çok sevinmiştim ve hemen kitaptan burada bahsetmeye karar vermiştim, ancak bir türlü sıra gelmedi. Bir süre önce bir yazımda Margaux şaraplarının 1999 ve 2002 rekolteleri hakkında atıp tuttuktan sonra artık zamanı geldi diye düşündüm.

Oz Clarke şarap dünyasında oldukça saygın bir kişi. İngilizce bilenler buradan neden kendisinin saygın bir kişi olduğunu okuyabilirler. Özetlemek gerekirse, henüz Oxford Üniversitesi’nde öğrenci olduğu günlerde tadım yarışmalarını kazanmış bir kişi olup, BBC ve dünya çağında çeşitli yayınlarda yer almasıyla birlikte dünya çağında bilinen ve sevilen bir isim olmuş Oz Clarke. Benim kendisiyle tanışıklığım, buradaki yazıyı okumam ve yazıda bahsedilen ilk kitabı Amazon.com’dan getirtmem ile başlamıştı.

Öncelikle kitabın sadece görselliği beni cezbetmiş olsa da, aslında ilgimi çekmeyecek kadar derin detaylara inmesine rağmen okumaktan kendimi alamayacağım kadar güzel, akıcı ve içten bir dille yazılmış olduğunu görünce kitaba hayran oldum.

Pocket Wine Book ise, çok daha pratik kullanım amaçlı bir kitap. Cebe değilse bile bir çantaya, veya montunuzun büyük cebine sığabilecek bir boyutta, size şarap alırken yardımcı olmayı amaçlayan bir kitap bu.

Kitabın ön ve arka kapağının iç tarafında, belli başlı bölgelerin şaraplarının hangi yıla ait rekoltelerinin 2011 yılında ne durumda olduğunu açıklayan bir tablo var. Örneğin 2003 yılına ait bir Margaux (Fransa) şarabınız varsa, bu şarap için bu tablonun yorumu, 2011 yılında şarabın en iyi döneminde olduğu (at peak) ve genel olarak değerlendirme yapıldığında 10 üzerinden 6 puan aldığı oluyor. Benzer şekilde bir çok bölgenin şarapları ile ilgili olarak 1983′ten – 2009 yılına kadarki dönem için bu tablodan faydalanabiliyorsunuz.

Kapağı bırakıp kitabın içine yöneldiğimizde, önce kitabı nasıl kullanacağımızı anlatan, daha sonra da Oz Clarke’ın favori şaraplarını sıralayan bir giriş bölümü, yemek-şarap uyumu, şarap nasıl muhafaza edilir ve tüketilir gibi bilgilerle devam ediyor. Sonrasında ülkelere göre ayrılmış, ülkelerin şaraplarından, üzümlerinden, şarap sınıflandırma şekillerinden bahseden bir bölüm var.

Kitabın asıl yer kaplayan kısmı aslında bir fihrist gibi. A’dan Z’ye şarap isimleri, şarap bölgeleri ve üreticilerin isimleri sıralanmış. Her bir başlık altında bir paragraflık bir açıklama yer alıyor. Adı geçen bölgelerin en iyi üreticiler, en iyi rekoltesinin hangi yıl olduğu gibi detaylara yer verilmiş.

Şarap konusunda bir cep rehberi sayılabilecek bu güzelim kitapta Türkiye’ye hiç yer verilmemiş olduğunu söylesem şaşar mısınız bilmiyorum. Ne yazık ki Türkiye’deki üreticilerin ya da şarapların bu kitapta bir yeri yok, bu nedenle bu kitap ancak yurt dışından şarap alıyorsanız, veya yurt dışında üretilen şaraplar ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız işinize yarayacaktır. Türkiye’nin de bu kitapta yer alacağı günlerin yakında gelmesi dileğiyle…

This entry was posted in Kitap and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>