Melen Papazkarası Rezerve 2007

Melen Şarapçılığa teşekkür etmek istiyorum bu üzümden ürettikleri şaraplar için, acaba beni okuyan var mıdır aralarında :) Bir gün yolum Şarköy’e düşerse kendilerini ziyaret edip saygılarımı sunmak isterim!

Daha önce bu şarabın 2006 rekoltesini içmiş ve “bu şarap iyi muhafaze edilmemiş veya artık içilme zamanı geçmiş olabilir” gibisinden saygısızca yorumlar yapmışım, kendilerinden özür dileyeyim artık :) Güzelim 2007 rekoltesi dururken, 2006 rekoltesinde ısrar etmem onların suçu değil elbette!

Bu şarabı en iyi tanımlayan sözcük bence yuvarlak! Başka nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Ne tanenleri, ne asidi, ne alkol tadı, ne meyvemsi aromaları sivriliyor. Hepsi köşeleri yuvarlanarak bir dengeye ulaşmış bu şarapta. Açar açmaz tadınca biraz meyvemsi aromalar ağırlığını hissettirse de, birazcık kadehte havalandırmak şarabın durulması, kendini bulması için yeterli oluyor.

Her yerde, hepinizin gözüne çarpan bir şarap olduğunu sanmıyorum, bu yüzden nerede bulabileceğinizi de belirtmek isterim. Mania Gurme’de ve Sensus Şarap ve Peynir Butiği’nde bulabilirsiniz. Fiyatını tam olarak bilmiyorum ama çok yüksek olduğunu zannetmiyorum, 30TL civarında olduğunu tahmin ediyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Melen Papazkarası Rezerve 2007

 1. Emel says:

  Sayenizde bundan sonra Turkiye ziyaretimde sayenizde en azindan birkac sise degisik Turk sarabi deneyecegim.Ilki Melen Papazkarasi olacak.. Iyiki varsiniz ve bu sayfayi hazirliyorsunuz..

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Çok teşekkür ederim! Şarap keyfinize birazcık da olsa katkıda bulunabildiğimi öğrenmek mutluluk verici.

 3. Veysel says:

  BAĞCI papazkarası 2003 kırmızı şarap kaç yıl saklanabilir…Bugün içilmesi halinde en kötü ne gibi zararı olabilir.Teşekkürler.

 4. Elif Ersin Sarıgül says:

  Merhaba, yorumunuzu çok geç fark ettim kusura bakmayın.

  Bir şarabın 11 yıl sonra hala iyi durumda olması için hem uygun koşullarda (serin,nemli, stabil bir ortamda) saklanması hem de şarabın yıllanmaya uygun bir şarap olması gerekir. Bağcı ismini hiç duymadım, Papazkarası da az rastlanan bir üzüm. 10 yıl dayanabilecek bir ürün olsa duyardım diye tamamen subjektif bir fikir yürütebilirim sadece.

  Bozulduysa zaten içemeyeceğiniz kadar kötü durumda olur diye tahmin ediyorum. Etkisi konusunda bir bilgim yok ne yazık ki.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>