Yılbaşı Soframıza Eşlik Edenler

2011′i 2012′ye bağlayan gece yakın arkadaşlarımızla bizim evde toplandık. Geçmiş yıllarda votka ve çeşitli meyve suları kullanarak uydurduğumuz kokteyl çeşitlerini, duty free’den alınmış içeriğini bilmediğimiz meyveli shut’ları, hatta benim sek tercih ettiğim meyveli absolute çeşitlerini hüpleten bana ve arkadaşlarıma bir haller olmuş! Hadi ben neyse, benim artık neredeyse sadece şarap içtiğimi herkes biliyor da, çevremdekiler ne ara bana benzedi onu fark edememişim ben! En azından bir rakı içen çıkmaz mı yani on kişinin içinden! Çıkmadı vallahi, yemekten önce içilen birer birayı saymazsak o gece hepimiz şarap içtik. Yaşlandığını insan böyle zamanlarda fark ediyor işte…

Hal böyle olunca, ben içilen şarapların resimlerini çekmeye, hatta tatlarına bakmaya yetişemedim desem yeridir. Tam olarak kaç şişe şarap içildiğini takip edemedim, ama özellikle arkadaşlarımızın hediye olarak getirdikleri (teşekkürler ve annenize selamlar :) ) Chateau l’Eglise d’Armens 2005 (Saint Emilion Grand Cru) ile Büyülübağ’dan aldığım şaraplar (Cabernet Sauvignon 2006 ve Cabernet Sauvignon & Adakarası kupajı) çok rağbet gördü diyebilirim.

Ben ne yazık ki gecenin hızına uyum sağlayamadığımdan, henüz Chateau l’eglise d’Armens’in (klasik bir Bordaux şarabı, boğazımdan akıp gidişinin keyfini çıkardım sadece) ilk kadehini bitiremeden Büyülübağ Cabernet Sauvignon şişesi çoktan boşalmıştı. İkinci kadehimi Akberg Papazkarası ile doldurdum, herkes çok hafif içimli bir şarap olduğu konusunda hemfikirdi, 1 litrelik magnum şişe hooop diye bitiverdi :)

Saatler geceyarısını gösterdiğinde, ben her ne kadar bir şarabın bu şekilde ziyan edilmesine karşı olduğumu açıkça belirtmiş olsam da, köpüklü şarap patlatıldı ve onun da azıcık tadına baktım. Emir üzümünden yapılmış doğal köpüren bir şarap olan Altın Köpük’ün neden bir klasik olduğunu anladığımı söyleyebilirim. Aperatif olarak gayet keyifli bir seçim olabilir.

Sonrasında cheesecake eşliğinde açılan Kayserkaya Şirince şeftali şarabının da bir yudumcuk tadına baktım. Buram buram şeftali kokan, şeftali içiyormuş hissi yaratan, aynı zamanda hiç de korktuğum gibi aşırı tatlı olmayan bir şaraptı. Kayserkaya, Şirince’de ziyaret etmiş olduğum Akber Şarapçılığın, üzerindeki Alman etkisini açıkça dışa vuran bir markası olsa gerek :)

Tüm bu şaraplara rağmen, geceye damgasını vuran bir şarap değil, resimde gördüğünüz decanter oldu! Bir şarabı bir süre karafta havalandırarak yapabileceğiniz havalandırma işlemini daha kısa süreye sıkıştırmak istediğinizde kullanabileceğiniz, çok pratik bir alet bu. Yalnız, kullanırken biraz dikkat istiyor. Şişenin ağzına aleti yerleştirdikten sona, önce şişeyi hafifçe eğerek cam hazneye şarap dolmasını sağlıyorsunuz. İşte komplike işlemler bu adımda başlıyor! Aslında tek yapmanız gereken şişeyi, ağzı yukarı bakacak şekilde 45 derece eğik tutarak cam bölümün ucunu kadehinize yaklaştırmak ve şişeyi hafifçe yan çevirerek haznede kalan şarabın kadehe dolmasını sağlamak. Aman diyeyim! Özellikle kandaki alkol seviyesi yükseldikçe aman ki ne aman!

Şişeyi ne tarafa çevireceğini şaşıran mı dersiniz, hazneden kadehe şarap aktarayım derken şişeyi baş aşağı eğerek hazneyi mütemadiyen doldurmak suretiyle kadehi taşırma tehlikesi geçiren mi, cam bölmenin ucunu kendi üzerine çevirerek bembeyaz gömleğinden bir şaheser yaratmaktan kılpayı dönenler mi ararsınız, bunların hepsini ve daha fazlasını bir gece içerisinde gördük diyeyim siz anlayın halimizi! Bize bu ev hediyesini getirerek bu pratikliği keşfetmemize ve bu eğlenceli görüntülere tanık olmamıza vesile olan arkadaşlara buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletmek isterim :)

Siz de bu aletten bir tane almak isterseniz eğer, önce buraya, sonra da kutunun üzerindeki kullanım şeklini gösteren resimlere bir göz atın derim.

Yeni yılı böyle güzel dostlarla, güzel şaraplarla, yeni keşiflerle geçirmek dileğiyle yılın ilk yazısına burada son veriyor, sizlere de bol şaraplı, dost sohbetli, keyifli bir yıl diliyorum…

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>