Cycles Gladiator Pinot Noir 2008

 

Onlinemahzen’in online sipariş almaya son vermeden önceki günlerinde son bir sipariş verme imkanım olmuştu. Bu siparişimde iki şişe Cycles Gladiator şarabı vardı. Markayı veya üreticiyi daha önce duymamıştım, araştırdığımda da kayda değer bir izlenim edinemedim. Yine de sipariş verdim çünkü her zaman olduğu gibi “merak” beni alt etti.
Bu iki şişeden biri daha önce ilk kez tadıp hayran olduğumu burada belirttiğim Pinot Noir üzümünde yapılmış olan Cycles Gladiator Pinot Noir California 2008. Hani geçtiğimiz cumartesi günü arkadaşlarla içtiğimiz Bulgar Şarabından söz etmiş, ve bir başka şişe daha açtığımızı söylemiştim ya, işte o şişe bu şişe! Hatırlamayanları buraya alalım.

 

Cycles Gladiator, California’da üretim yapan bir firmanın şaraplarının adı. Şaraplar oldukça özgün etiket tasarımlarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Şaraba ismini veren bu tasarım, Paris’li bir ressamın 1895 yılındaki eserinden esinlenerek hazırlanmış. Bisikletin icadından yola çıkarak özgürlüğe ve mutluluğa ulaşacak kadar derin bir şekilde irdelenen bu tasarımın hikayesini burada okuyabilirsiniz.

Bizim hikayemize dönersek, ben bu şişeden masal gibi bir şarap çıkmasını bekliyordum. Bu beklentim aslında sadece Pinot Noir’den kaynaklanıyordu, üretici hakkında bir fikrim ve tecrübem zaten yoktu. Ne var ki pek de masal gibi bir şarapla karşılaşmadım. Masalcık diyelim :)

Gövdeli, yumuşak tanenli, resmen çilek reçeli aromasına sahip olan hoş bir şarap içmiş oldum. Yanlış anlaşılmasın lütfen, çilek şarabı falan değil bu şarap, güzelim Pinot Noir üzümlerinden üretilmiş bir California şarabı. Ancak öylesine tatlı aromalar içeriyor ki insan tatlı şarap içiyormuş hissine kapılıyor ve damakta çilek reçeline benzer bir aroma kalıyor.

Açıkçası 35 TL’ye çok daha güzel şaraplar alınabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle şimdilik tekrar almayı düşünmüyorum. Onlarca Pinot Noir tattıktan sonra, California’ya ve Burgundy’e özgü Pinot Noir arasındaki farklar konusunda yazılar yazabileceğim günlerin bir an önce gelmesi dileğiyle…

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>