Şarap Nereden Alınır?

Elbette şarap şuradan alınır, buradan alınmaz gibi bir kural yok. Nerede bulursanız oradan alabilirsiniz. Ben sadece kendim nerelerden şarap almayı tercih ettiğimden bahsetmek istedim.

Öncelikle, şarapların bulunduğu rafı uzun arayışlar sonrasında bulabildiğiniz, üzeri toz tutmuş şaraplar satan, ufacık tefecik dükkanlardan şarap almıyorum. Sanki o şaraplar orada yıllardır durmuştur ve geriye zaten yıllardır kimsenin almadığı şaraplar kalmıştır, üstelik dik duran şişelerin mantarları kurumuştur ve şarap bundan zarar görmüştür gibi geliyor bana.

Bunlar dışında süpermarketlerden de pek almıyorum ama bunun sebebini bulamadım şimdi. Süpermarkete genellikle ihtiyaçlarımı bir an önce alıp çıkmak niyetiyle girdiğimden olabilir.

Şarap alacağım zaman genellikle ortalama bir kadının 4-5 çift ayakkabı deneyip en azından birini almaya karar verebileceği kadar zaman ayırıyorum ben, çünkü şarap seçmek de ayakkabı seçmek gibi bir keyif benim için :) Bu nedenle de sessiz, sakin, sadece şarap üzerine bir bölümü bulunan veya zaten sadece şarap satan yerleri tercih ediyorum.

Bunlardan açık ara farkla birincisi www.onlinemahzen.com olurdu, eğer internet üzerinden içki satışı yasaklanmamış olsaydı. Şimdi birkaç yerde mağazaları var (burada adreslerini bulabilirsiniz) ama ben sadece Ataşehir’dekine gidebildim bugüne kadar. Oldukça fazla çeşitleri, uygun fiyatları ve ilgili çalışanları var.

Tercih ettiğim bir başka seçenek de Sensus Şarap Butiği. Bildiğim kadarıyla İstanbul (Galata), Eskişehir, Antakya ve Marmaris’te mağazaları var. Sadece Türk üreticilerinin şaraplarını, uygun fiyatlara satıyorlar. Sadece yerli şaraplar olsa da oldukça fazla seçenek sunuyorlar. İlgili çalışanlar burada da mevcut :)

Uzun süredir gitmesem de aklımda olumlu izlenimiyle yer eden bir başka seçenek de Metro Gross Market. Bir şarap butiği kadar çok çeşit sunuyorlar. Dönem dönem faklı şaraplarda kampanyalar yapıyorlar ve çok uygun fiyata değişik şaraplar deneme imkanı sunmuş oluyorlar.

Bir de bazen, doğrudan üreticilerden sipariş veriyorum. Kendi internet adreslerinden, veya şarap tadım organizasyonlarında verdikleri bilgilerden kendilerine ulaşıyorum. Genellikle en az 6 şişe sipariş verirseniz kargo ücreti almıyorlar ve perakende noktalarından daha uygun fiyatlar sunabiliyorlar.

Son olarak, Atatürk Havalimanı’nın dış hatlar geliş terminalindeki duty free bölümünde oldukça geniş bir şarap reyonu olduğunu belirtmek isterim. Kendim oradan hiç alışveriş yapmamış olsam da bir kez görüp inceleme imkanım olmuştu, hiç fena görünmüyordu doğrusu.

Benim şarap alışverişi adreslerim bunlar. Sizin şarap aldığınız başka yerler varsa yorumlarınızda paylaşırsanız çok memnun olurum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

2 Responses to Şarap Nereden Alınır?

  1. CA says:

    Sensus sarap butigi cok guzel bir yer. Hem keyifle sarap icmek icin guzel hem butik ureticilerin en guzel saraplari bulunuyor. Metro nun inanilmaz indirimleri oluyor. Takip etmek lazim. Sahsen Vinkara nin saraplarini cok uygun fiyata buldum. Migrostan sadece indirim oldugunda sarap aliyorum ben.

  2. uğur kılıç says:

    şarabın ve şarapcının dostu metrodur.(son 1 ay içinde aldığım ve musluktan aşağı boca ettiğim aynı markaya ait beş şişe olsa bile)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>