Boğazkere

Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay gibi yabancı dilde üzüm isimleri duymaya alışıksınızdır. Bu üzümler dünyanın çeşitli yerlerinde ve Türkiye’de oldukça yaygın olarak yetiştiriliyorlar. Peki, bunların dışında sadece Türkiye’de yetiştirilen, Türkiye’ye özgü şaraplık üzümler de olduğunu biliyor musunuz? Üstelik oldukça güzel şaraplar üretiliyor bu üzümlerden.

Anavatanı Diyarbakır olan Boğazkere bu üzümlerden biri. Yemek için pek uygun olmadığı söyleniyor, tatmadım ama şaraplarını düşününce akla yatkın geliyor. Muhtemelen biraz acımsı bir tadı olmalı, çünkü şarapları genellikle tanen kaynaklı bir burukluğa sahip oluyor (tanen neydi hatırlamak için buraya göz atabilirsiniz). Belki de bu özelliğinden dolayı, Boğazkere’nin tek başına kullanıldığı şaraplardan çok (bir başka yerli üzüm çeşidi olan)Öküzgözü’nün yumuşaklığı ile dengelenmiş olan Öküzgözü-Boğazkere kupajları tercih ediliyor.

Benim içinse sadece Boğazkere üzümü kullanılarak üretilen şaraplar ayrı bir önem taşıyor. Gerçekten seviyorum Boğazkere’yi. Sadece burukluk değil, hafif bir baharat kokusu da veriyor genellikle şaraplara. Üstelik bence et yemekleriyle, daha doğrusu çok da fazla bir şey (sos, soğan, biber vs) katılmadan pişirilen kırmızı etlerle birlikte güzel bir uyum sağlıyor, ben de zaten eti en çok bu şekilde yemeği seviyorum.

Yemek-şarap uyumundan bahsederken sıkça dile getirilen bir görüşe göre, bir bölgenin şarapları en iyi o bölgenin yemekleriyle uyum sağlarlar. Bu durumda Boğazkere şaraplarının et yemekleriyle uyum sağlaması çok da şaşılacak bir şey olmasa gerek.

Yumuşak şaraplar tercih ediyor ama Boğazkere’yi de tatmak istiyorsanız, Boğazkere’yi tek başına değil yanında bir şeyler yiyerek içmenizi öneririm. Bir de mümkünse miniminnacık kadehlerde değil de (zaten bence öyle kadehlerde hiçbir şarabı içmeyin yazık) güzel, yuvarlak bir kırmızı şarap kadehinde içmenizi ve kadehinizin sadece 1/3′ü kadarını doldurmanızı tavsiye ederim. Hem şarabınız kadehinizde dururken yavaş yavaş havalanıp yumuşayacak, hem de her yudumla birlikte buram buram Boğazkere’nin kokularını içinize çekebileceksiniz. Bu yazıyı buraya kadar okuyup da hala “olsa da içsek” demediyseniz Boğazkere’ye karşı kendimi suçlu hissedeceğim :) Umarım siz de seversiniz.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

2 Responses to Boğazkere

  1. Dostbahcesindenlezzetler says:

    Merhaba, Bogazkere yi bir kere tatmistim ama tadini cok hatirlamasamda sanki cabernet ayari bir sarap gibiydi diye dusunuyorum? Sayenizde haftalik listemi hazirliyorum )) Cheers..

  2. Elif Ersin Sarıgül says:

    Merhaba,
    Tanenli buruklukları açısından benziyorlar evet, haklısınız. Elbette bunun bir genelleme olduğunu ve tüm genellemeler gibi yanlış olabileceğini unutmamak gerek :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>