Cipriani

Cipriani dünyaca ünlü bir İtalyan restoran zinciri(ymiş) ve dünyanın neresine giderseniz gidin, tüm Cipriani restoranlarında aynı tadı almanız istenirmiş.

Bunları bizi İstanbul Levent’teki Cipriani’ye davet eden kuzenimden öğrendim. Dünyanın başla bir yerinde herhangi bir Cipriani’de yemek yemişliğim olmadığından İtalya’daki Cipriani’de aldığınız tadın aynısını alabilir misiniz bilemiyorum ama İtalyan yemeklerini seviyorsanız Cipriani’nin yemeklerini beğeneceğinize şüphem yok.

Menüdeki her yemeği tek tek tarif etmekten sıkılmayan çok kibar garsonları, şık bir dekorasyonu ve hızlı ve ilgili bir servisi olan Cipriani’nin tek kusuru bizce dekorasyondan kaynaklanan gürültüsü. Gürültü derken başınız şişecek kadar yüksek sesli bir ortamdan bahsetmiyorum ama masalardaki sohbet (tüm masalar dolu bile değildi oysa ki) sesi bile o kadar uğultu yaratıyor ki, 4 kişilik minik masamızda bile birbirimizi duymakta güçlük çektik.

Asıl konuya yani şaraba gelirsek, resimde gördüğünüz bu şarap, Cipriani’nin İtalya’da kalitesini beğendiği bağlarda yetişen Cabernet Sauvignon üzümlerinden üretilmiş bir şarap. Keyifle içmiş olmakla beraber çok da etkilenmediğimi söylemeliyim.

İtiraf etmem gerekirse ben restoranların neden kendi isimlerini taşıyan şaraplar ikram etmeyi tercih ettiklerini anlayamıyorum. Bence bir şarap üreticisi, en iyi üzümlerini veya en iyi şarabını, bir restoranın ismiyle şişelemek istemez. Bu durumda bir restoranın adını taşıyan bir şarap, şarap menüsündeki en iyilerden biri olamaz diye düşünüyorum. Elbette yanılıyor olabiliim ve eminim benim bilmediğim, aklıma gelmeyen sebepleri vardır restoranların bu tercihlerinin. Ben bunları bilmediğim için belki de şarabın karakterini yansıtan bir marka ve etiket tasarımı ile, üzümlerin alındığı bölge ve bağlara ilişkin biraz bilgi içeren bir şişeden içseydim bu şarabı çok daha fazla sevebilirdim diye düşünüyorum.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>