Paşaeli 6N 2009

Karasakız, Bozcaada şaraplarında Kuntra ismiyle karşımıza çıkan üzümün bir başka adı. Kuntra bu üzümün Rumca adı, Karasakız ise Türkçe ismi aslında. Hakkında öğrenebildiğim tek bilgi asiditesi düşük bir üzüm olduğu. Resimde gördüğünüz şarapta kullanılan Karasakız üzümleri Kaz Dağları’nın kuzeyinde tek bir bağda yetiştirilmiş.

Merlot (merlo diye okunur) ise özellikle Fransız şaraplarında genellikle Cabernet Sauvignon ile birlikteliğine tanık olduğunuz, tek başına kullanıldığında görece yumuşak şaraplar çıkaran bir üzüm çeşidi.

Petit Verdot da aslen bir Fransız üzümü olup, genellikle kupajlarda kullanılan ve şaraba genellikle biraz tanen ve aroma katan güçlü, belirgin bir tadı olan bir üzüm.

Bu şaraba damgasını vuran, Petit Verdot’un belirgin tanenli burukluğu ile Karasakız’ın buruk ve zengin meyvemsi aromaları bence. Merlot olmasa elbette bu sonuç çıkmazdı hakkını yemeyeyim :) Yeteri kadar (keyfiniz bilir) karafta havalandırıldığında güzelleşen, güçlü lezzetini herkesin kolay içimli bulmayacağı, bence çok hoş bir şarap Paşaeli 6N.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>