Jacob’s Creek Reserve Shiraz 2008

Jacob’s Creek, Avustralya’nın güneyinde yer alan Barossa bölgesindeki en eski ve büyük şarap üreticilerinden biriymiş. -miş diyorum çünkü bu şarabı Atatürk Havalimanı’nda şarap reyonu gezerken seçtiğimde bunu  bilmiyordum. Tercihimin tek sebebi, bugüne kadar Fransız ve Türk üreticilerden birçok Shiraz tatmış, ama hiç Avustralya Shiraz’ı tatmamış olmamdı. Tesadüfen de olsa başarılı bir seçim yapmışım.

Firmanın kendi web sayfalarında yazılanlara göre, Barosso bölgesinde gündüzler sıcak, geceleri soğuk geçiyor, bu da yoğun aroma ve Türkçe’ye nasıl çevireceğimi bilemediğim “complexity” için en uygun koşulların oluşmasını sağlıyormuş.

Şarabın oldukça koyu ve yoğun, cezbedici bir kırmızı rengi var. Oldukça yoğun, hatta çok çok yoğun meyvemsi ve kompleks aromaları olduğu doğru. Bu meyvemsi aromaların fazlasıyla ön planda olduğunu söyleyebilirim. Aslında bence bugüne kadar tatmış olduğum Shiraz’lardan temel farkı bu, ama böyle genellemeler yapmadan önce daha çok Avustralya Shiraz’ı tatmak isterim.

Fransız üreticiler zaten gördüğüm kadarıyla ismini Shiraz da koysalar mutlaka az bir miktar başka üzümler de karıştırarak şarabı törpülemeyi ve ön plana çıkabilecek sivriliklerden arındırılmış, içimi daha hafif, boğazınızdan kayıp gidecek yumuşaklıkta şaraplar üretmeyi tercih ediyorlar.

Bir de yurt dışından aldığım şaraplarda ilk kez karşılaştığım bir özelliği var bu şarabın, şişenin ağzı mantarla değil, çevrilerek açılabilen bir kapakla kapatılmış. Ben bunu olumsuz yorumlayan tüketicilerden olmadığımdan bu kolaylık beni çok sevindirdi açıkçası, ama siz geleneklere ve ritüellere bağlı bir tüketiciyseniz bu sizin için önemli ve tercihinizi etkileyecek bir detay olabilir.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Jacob’s Creek Reserve Shiraz 2008

 1. Dostbahcesindenlezzetler says:

  Merhaba, Jacob Creek Reserva Shiraz denediklerimden ve sevdiklerimden..Kapak konusunu yazmissiniz..Bulundugum yerde, nerdeyse bircok sarap ureticisi mantarlari normal vidali kapaklara cevirdiler, secimlerimde ozellikle mantar tercih etsemde, kesinlikle sarabin ozelligine hic bir zarari olmadigini bazi sarap sirket calisanlari ile konusmalarda ogrenince icim rahat olarak vidali kapaklilarida aliyorum(mecburen) ama hala mantar li olanlar tercih tabiki..koleksiyonuma katki oluyor..Cheers

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Merhaba. Ben mantarın sadece bir gelenek olduğunu, şaraba bir etkisi olmadığını duyduğumda çok şaşırmıştım. Türkiye’de vidalı kapak yok denecek kadar az ve genel algı vidalı kapaklı şarabın ucuz ve kalitesiz olduğu yönünde. Çoğunluk böyle düşününce üreticilerin de içi elvermiyor herhalde vidalı kapak kullanmaya :) Cheers!

 3. Merhaba

  Mantar ve çevir-aç kapak konusunda önceden yazmış olduğum bir yazı:
  http://sarapatolyesi.net/2010/05/31/cevir-ac-kapak-mi-mantar-mi/
  Ben çoğu zaman özellikle genç tüketilecek şaraplarda çevir aç kapak tercih ediyorum (tabi Türk şaraplarında dediğiniz gibi şarabın kalitesiz olduğu imajı yüzünden çeviraç kapak yok)… Çevir aç alınca şarabı gençken tüketeceğimden buşone olma ihtimalinin olmadığını biliyor ve bu şekilde gönül rahatlığıyla tüketiyorum şarapları. Bazı iyi üreticilerin ve iyi yılların rekoltelerinde ortalama 4 seneye kadar çevir aç kapaklı şarap alıp denemiştim, hiçbir sorun yaşamadım…
  sevgiler..

 4. Elif Ersin Sarıgül says:

  Merhaba,
  Yaziniz gerçekten güzel ve ilginç. Paylaştığınız için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>