Şarap Terimleri Sözlüğü

Raci Bostancı’nın yazdığı, Kavaklıdere Eğitim Yayınları’nın yayınladığı Şarap Terimleri Sözlüğü, bir cep kitabından birazcık daha büyük bir sözlük formatında hazırlanmış. Her ne kadar ben geceleri uyumadan önce kitap niyetine okuyorsam da siz öyle yapmak zorunda değilsiniz elbette. Hatta kitabın hazırlanma mantığına ters aslında benim yaptığım, ama böyle okuyunca insanın uykusunu getirdiği kesin :)

Kitabın başında şarap üretimi, şarap servisi, kadeh seçimi, şarap yemek uyumu gibi konulara birkaç sayfa ayrıldıktan sonra kitap gerçek anlamda bir sözlük şeklinde ilerliyor. Bir şarap şişesi üzerinde görebileceğiniz her sözcüğü bu sözlükte bulabilirsiniz. Şarabın yapıldığı üzümlerin isimleri, dünyada şarap üretilen bölgelerin isimleri, üretimle ilgili terimler, hepsi bu sözlükte açıklanmış.

Bu kitap bana Paşabahçe’nin hediye paketinde gelmişti, bu nedenle almak isteyenler için verebileceğim tek bilgi Paşabahçe mağazalarında bulunabileceği. Bu vesileyle hediye edenlere de buradan teşekkürlerimi iletmek isterim. En güzel hediye zaten kitap, bir de şaraplı kitap olunca tadından yenmiyor :)

This entry was posted in Kitap, Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>