Kayra Vintage Shiraz with a touch of Petit Verdot

Kayra Vintage Shiraz with a touch of Petit Verdot 2008

Daha önce sanırım bir şekilde bu şaraptan bahsetmiştim ve resmini görmek isteyenler olmuştu. İşte budur! Bence etiket çok şık. Sadece etiket değil elbette, içindeki şarap da çok güzel. Zaten Vintage serisi Kayra’nın özel bir serisi. Bir koleksiyon serisi olarak ifade ettikleri bu serinin şaraplarının, yılın en iyi kupajlarından özenle üretildiğini söylüyorlar. Gerçi bu şarapta Petit Verdot oranı “little touch” şeklinde ifade edildiğine göre kupaj demek ne kadar doğru olur bilemiyorum.

Bu iddialı şarabı sıradan bir akşamda tüketmeye gönlüm razı olmadı, bu yüzden kardeşimin bizde olduğu bir akşam açtım, ama kendisi sadece bir yudum aldıktan sonra bira içmeye karar verdi! Gençlik işte ne yaparsın :) Neyse sonuçta sadece bahane arıyordum şişeyi açmak için o olmasa başka sebep bulurdum sanırım.

Şaraptan kadehime biraz koyar koymaz tadınca anladım ki birazcık havalanmaya ihtiyacı var. Nasıl anladın derseniz, çok keskin meyve aromaları ve beklemediğim kadar yüksek asidite izlenimi aldım. Ayrıca şişenin dibinde biraz tortu vardı ama kadehe dikkatli koyunca sorun çıkmaz diye düşündüm (çıkmadı). Karafa dökmeye üşendiğim için kadehte dinlendirdim kendisini. 20-30 dakika kadehte bekledikten sonra şarap çok daha güzelleşmiş, damakta kayıp gider olmuştu bile.

Böğürtlen, vişne gibi kırmızı/siyah meyvelerin aromaları ile baharat aromaları hissedilen, damakta zengin lezzeti ile kalıcı olan oldukça güzel bir şarap. Shiraz’ın genelde fazlasıyla yoğun olan meyve aromaları biraz sakinleşip durulmuş gibi adeta, ancak bu Petit Verdot dokunuşunun bir etkisi midir bilemiyorum. Bana nispeten yaşlı sayılabilecek şaraplarda rastladığım, belirgin aromaları törpülenmiş, dingin ve yuvarlak bir lezzeti hatırlattı.

(Fiyat merak edenler için piyasada 45 TL civarına temin edilebildiğini söyleyebilirim. Ben alalı çok olduğundan ödediğim rakamı hatırlamıyorum.)

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>