Four Seasons’ta Prodom Şarapları

Daha birkaç hafta önce bir Cuma akşamı Four Seasons Sultanahmet’te peynir ve şarap tatmaya gittiğimizden bahsetmiştim hatırlatsanız. Biz o akşam Four Seasons’ı çok sevdik. Bu yüzden de çok arayı açmadan, hatta davet ettiğim arkadaşlardan teyit bile gelmeden Four Seasons’ı tekrar arayıp başka bir Cuma akşamı için rezervasyon yaptım

Rezervasyon yaptığımda henüz hangi şarapların tadılacağı belli değildi. Cuma akşamı gidince Prodom şaraplarını tadacağımızı öğrenmek çok hoş bir sürpriz oldu. Bir başka güzel sürpriz de, Mania Gurme’den Uğur Bey’in masamıza kısa bir süre için misafir olup biza Prodom’dan ve tattığımız şaraplardan bahsetmesiydi. Kendisini dinlerken not almadığım için ne yazık ki fazla detaylı bilgi aktaramayacağım sizlere, sadece izlenimlerimi aktarabileceğim.

Prodom hep bloglarda bahsedildiğini gördüğüm, üst kalite şaraplar üreten bir üretici, ama daha önce şaraplarını hiç tatmamıştım. Birkaç hafta önce gerçekleşen Master of Wine Weekend’de farklı kategorilerin her birinde üst sıralarda bir Prodom yer alıyordu, artık tatmanın zamanı gelmişti de geçiyordu yani.

Sırasıyla kadehlerimize Prodom Misket 2011, Prodom Chardonnay 2011, Tellus Syrah Petit Verdot 2010, Prodom Petit Verdot 2010 konmuştu, ama Uğur Bey kadehlerin diziliş sırasıya göre tadım yaptığımızı öğrenince biraz üzüldü, çünkü Misket’i Chardonnay’den önce tatmamak gerekirmiş. Bizim masada böyle bir detayı fark edip herkesi uyarabilecek tek kişi ben olduğumdan, ama çoktan her zamanki gibi parfüm şişesi gibi kokan Misket kadehine burnumu daldırmış olduğumdan bu detayı atlamışım :) yine de Chardonnay kendini göstermişti bence, Misket’in bıraktığı izlenimin altında fazla ezilmedi.

Prodom Chardonnay piyasadaki çoğu Chardonnay’nin tersine Avrupa tarzında üretilmiş bir Chardonnay olup, Yeni Dünya tarzında üretilmiş olanlara göre daha az meşe etkisi hissedilirmiş. Meşe etkisi denilen şey o hafif tütsülenmiş izlenimi bırakan kokuyu içeriyorsa ben sanırım Chardonnay’de o kokuyu arayanlardanım. Yine de masadaki şaraplar arasında ikinci tercihimdi Prodom Chardonnay 2011; serin, meyvemsi, ve asil bir beyaz.

Prodom, şaraplarını Aydın’daki kendi bağlarında yetiştirilen üzümlerden üretiyormuş. Birkaç yazı önce Sevilen’in sadece Petit Verdot üzümlerinden üretilmiş bir şarabından bahsederken bir de Prodom’un Petit Verdot’u var demiştim, o zaman bu kadar çabuk karşılaşacağım ve benim için akşamın favorisi olacağı elbette aklıma gelmemişti. Uğur Bey Prodom’un Petit Verdot’unun Türkiye’de monosepaj Petit Verdot olarak bir ilk olduğunu söyledi. Tattığımız bir diğer kırmızı şarap da Tellus Syrah Petit Verdot oldu. Benim için biraz fazla tatlımsı aromaları olan, fazla meyvemsi bir şaraptı, ama kadehte bir saat kadar bekledikten sonra oldukça güzelleşti bence.

Biz bir gecede birkaç şarap tatmayı, bilgili birilerinin gelip bize tattığımız şaraplardan bahsetmesini, çeşit çeşit peynir ve ekmeği şarabımıza katık etmeyi, otelin küçük ve sıcak mekanlarını, otelin kaliteli servisini, her şeyini çok sevdik. Four Seasons Sultanahmet’te peynir ve şarap akşamları yaza kadar birkaç hafta daha devam edecekmiş, bir deneyin bence siz de seversiniz.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Four Seasons’ta Prodom Şarapları

  1. Şarapsal says:

    Çok güzel. Benim favorim Prodom Misket olmuştu. Aroma yoğunluğu, çiçeksi kokuları yer etmiş aklımda, bence başarılı bi beyaz. İki beyazı da şöyle pür dikkat içip şenlenmeye karar verdim şu an.

  2. Elif Ersin Sarıgül says:

    Ah o kararı ben de verebilirdim şu an ama akşama kadar beklemek zorundayım! Size keyifli şenlenmeler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>