Parti Şarapları

Bugün sizlere bir doğum günü partisinde içmiş olduğum şaraplardan ve hangisinin kimler için uygun olduğundan bahsedeceğim. Aslında amacım her şarabın her ortama uyabileceğini göstermek :) ama tercihler kişiye göre değişecektir elbette.

Öncelikle bir blush olan Cielo Pinot Grigio ile başlayalım. Pinot Grigio, aynı zamanda Pinot Gris olarak bilinen ve beyaz şarap yapımında kullanılan bir üzüm. İtalya’da yaygın olan ismi Pinot Grigio. Beyaz şarap üretiminde kullanılmasına rağmen aslında gayet koyu, gri-bordro renkli bir üzüm. Resimde gördüğünüz Cielo Pinot Grigio bir İtalyan şarabı. Şişe mantarla değil, vidalı kapakla kapatılmıştı. Hangi yıla ait olduğuna bakmamışım.

Bu ve aslında tüm blush şaraplar bence partiler için ideal şaraplar. Birçok aperatifle uyum sağlayabilir, kırmızı şarap sevenleri de, beyaz sevenleri de, hatta şarap sevmeyenleri de memnun edebilir. Oldukça hafif, aperatif olarak da içilebilecek şaraplar oluyor blush şaraplar genellikle. Resimde gördüğünüz şarap da canlı ve meyvemsi, su gibi içilen hafif bir şarap. Şişeyi bitmesine az kala fark ettiğimde şarabın rengini ancak şişenin dibinde görebiliyorsunuz.

Daha karakterli, belirgin, güçlü bir lezzet ve renk arayanlar için bir kırmızı şarap var sırada. Kavaklıdere’nin Ancyra serisinden bir şarap, bir Cabernet Sauvignon – Syrah kupajı. Bu şarap aperatiflerden daha çok kırmızı et yemekleriyle uyumlu olabilecek, güçlü, damakta kalıcı bir şarap.

Geceye bir blush ile başlayıp yemeğinize eşlik edecek bir kırmızı ile devam etmek isterseniz bu şarap yemeğinize güzelce eşlik edecektir. Ancak yemeğiniz kırmızı et değilse belki bu sizin için biraz fazla baskın bir şarap olabilir. Cabernet Sauvignon ve Syrah oldukça güçlü, meyvemsi ve tanenli şaraplar verebilen üzümler. Bunları dengeleyecek bir yemeğiniz yoksa belki daha az baskın bir tadı olan bir şarap sizin için daha uygun olabilir.

Chateau Nuzun, Tekirdağ’da kendi bağlarında üretilen üzümlerden üretim yapan bir üretici. Sadece kırmızı üzümlerden üretim yapıyorlar. Yakında burada başka şaraplarını da göreceksiniz. Resimde gördüğünüz şarap, Merlot üzümünden üretilmiş bir şarap.

Merlot kupajlarda yaygın olarak kullanılmakla beraber, tek başına kullanıldığında çoğunlukla meyvemsi, canlı, yumuşak içimli şaraplar çıkıyor ortaya. Chateau Nuzun Merlot 2008 biraz alışmış olduğum Merlot şaraplarından farklı geldi bana. Nasıl desem, biraz otsu aromalar aldım burunda, ve bu çok da hoşuma gitmedi, ama tadı güzel, oldukça güçlü ve karakterli olan bir şarap. Belki et yemeğiyle değil ama daha hafif, aperatif, belki şarküteri ürünleriyle daha uyumlu olabilecek bir şarap.

Tüm bu şarapların bir ortak noktası var, keyfine varabilmeniz için keyifli bir ortamda olmanız gerekiyor :) Hayat kötü şarap içmek için de, sevmediğiniz insanlarla vakit geçirmek için de fazla kısa, benden söylemesi…

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>