Bir Gecede 12 Farklı Şarap

Çarşamba akşamı Kayra Wine Center’da Gözdem Gürbüzatik’in sunumuyla gerçekleştirilen Şarap Trendleri ve Tadımı’na katıldım. Şarap trendlerinden bahsedilmesini bekliyordum ama tam 12 farklı şarap tatmayı beklemiyordum doğrusu! Zaten katılabileceğim de son anda kesinleşmişti, çok sürprizli bir akşam oldu benim için.

Gözdem Hanım şarabı anlatmaya toz ve gaz bulutundan, yani Dionysos’tan başlayınca “bu gece uzun olacak” diye düşünmüştüm, ama nasıl geçti anlamadım :) Fransa’daki katı apelasyonun nasıl oluştuğundan, güçlü ve büyük üreticiler için avantaj oluştururken küçük üreticiler için o kadar da hoş bir şey olmayabildiğinden, eski dünya üreticilerinin yeni dünya tarzı şarap

üretmeye başlamalarından, Riesling’in “gül üzeri dizel” aromaları içerdiğinden, şarabın Türkiye’de neden pahalı olduğundan -tahmin ettiğim gibi tek suçlusu vergiler değil sevgili dostlar, elbette sebebi kapitalist düzenden başka bir şey değil :) – ve başka bir dolu şeyden bahsettik. Daha doğrusu Gözdem Hanım anlattı biz de sorularımızla kendisini pek rahat bırakmadık.

Dinleyiciler arasında şarabı sadece merak edenler, şarap sektöründe çalışanlar, sektöre girmeyi planlayanlar ve ben vardık. Yani demek istiyorum ki ilgilenen herkes çekinmeden böyle seminerlere katılsın, daha çok kişi katılsın, daha çok benzer organizasyon yapılsın, daha çok tadım yapılsın, daha çok şarap içilsin, hayat bayram olsun…

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Bir Gecede 12 Farklı Şarap

  1. Katılabilmenize sevindim, ben de katılabilmeyi çok isterdim. Gitmişken saatleri ileri almayı teklif etseydiniz :)

  2. Elif Ersin Sarıgül says:

    Teklif etmedim orada aklıma gelmedi ama edeceğim :) zaten geç gelenleri bekledik 19.15e kadar, böyle olacağına 19.30da başlaması bence daha mantıklı.

  3. Dostbahcesindenlezzetler says:

    Kiskandimmmm..Sefaniz olmus..Turkiyeyi bu yuzden daha cok seviyorum..Buradaki sarap tadim gunleri bazen cok yakinda olmayip bazende fiatlar acaip yuksek olunca katilim biraz zor olsada yaz zamani sadece(icki satilan) magazalarda nerdeyse hergun yeni sarap larla ilgili ve yaz icecekleri ile ilgili tadimlar yapildigindan caniniz isterse is cikisi ugrayip birkac ufak kadeh degisik sarap ve icki tatma imkani oluyor:)) Hele hafta sonlari nerdeyse birkac turda keyifli tat larla biraz bilgi ve birkac sise ile magazadan ayriliyorsunuz..(Beni bedavaci sanmayin..sadece -arada-calistigim yerden bahsediyorum :)))Keyifli hafta sonu diliyorum..

  4. Elif Ersin Sarıgül says:

    Mağazalarda her gün tadım yapılması da güzelmiş ben de bunu kıskandım :) Kayra’nın tadım ve seminer fiyatları makul oluyor genellikle, bu sefer ki de 60TL idi, ama çok daha pahalı tadımlar da olabiliyor bazen başka yerlerde. Ben de size İyi haftasonları diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>