Kitap: Grapes & Wines

Grapes & Wines, Oz Clarke & Margeret Rand

Bugün sizlere çok sevdiğim bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Daha önce amazon.com‘dan iki tane kitap aldığımı yazmış, ancak kitaplardan birinden hiç söz etmemiştim. İşte o söz etmediğim kitap, bu kitap : Grapes & Wines, Oz Clarke & Margeret Rand.

Bu kitabı daha önce vinografi‘de görmüş ve merak etmiştim. Sipariş verdikten sonra kitap elime ulaştığında kitabı görünce çok mutlu oldum, çünkü sadece baskı kalitesi ve içinde yer alan fotoğraflar için bile sevebileceğim bir kitapmış.

Grapes & Wines

Kitabın ilk bölümünde şaraptan ve şarap üretiminden biraz bahsettikten sonra yazar ana konuya giriyor. Kitabın ana konusu aslında üzüm çeşitleri. Onlarca (hatta yüzlerce) üzüm çeşidinin karakteristik özelliklerinden bahsedilen kitapta, bazı üzüm çeşitlerine özel birer bölüm ayrılmış ve bu üzümün dünyadaki şarap üretimindeki yeri, değişik bölgelerde ortaya çıkan özellikleri vb detaylara girilmiş. Ben şu ana kadar giriş bölümünü okuduktan sonra yalnızca Cabernet Sauvignon ve Chardonney bölümlerine göz attım. Bir de itiraf ediyorum, Türkiye’ye özgü üzümlere yer verilmiş mi diye dizin’e göz gezdirdim. Boğazkere’ye birkaç satır yer verildiğini hatırlıyorum.

Grapes & Wines

Her ne kadar yazarın dili son derece akıcı ve kolay okunur olsa da, elbette bir roman gibi elinize alıp sayfa sayfa ilerleyerek sonuna dek okuyacağınız bir kitap değil bu. Benim için, her zaman el altında bulundurmaktan keyif alacağım, zaman zaman bir üzüm çeşidi ile ilgili bilgi almak istediğimde veya sadece resimlerine bakmak için bile göz atabileceğim bir kitap. Aldığımdan beri (yani sanırım birkaç aydır) başucumda duruyor. Hevesim zamanla azalacaktır ama yine de hiçbir zaman kitaplığımda varlığını unutacağım bir kitap olacağını sanmıyorum.

This entry was posted in Kitap, Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

One Response to Kitap: Grapes & Wines

  1. Pingback: Pocket Wine Book 2011, Oz Clarke | Kadehteki Lezzetin Peşinde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>