Diren Collection Cabernet Sauvignon 2007

Diren Collection Cabernet Sauvignon 2007
Şu anda evimde çalışma masamın başında bu yazıyı hazırlarken (evet çalışma masam var gerçekten) bir yandan da yazının konusu olan şarabı yudumlamaktayım. Genelde içtiğim bir şarap ile ilgili yazmak istediklerimi bir yerlere (bazen sadece zihnime) not alıp, daha sonra uygun bir zamanda yazıya döküyorum. Arada geçen zamanda bir şeyler unutuluyor gibi geliyor bazen bana. Bakalım, bu sefer değişiklik yaptım, tadarken yazıyorum. Gerçi siz muhtemelen bu yazıyı ben yazdıktan bir iki gün sonra okumuş olacaksınız, çünkü sonradan ilave etmek istediğim bir şeyler çıkabilir diye yazıyı birkaç gün bekleteceğim.
Şarabımız Diren Collection Cabernet Sauvignon. Daha önceki Diren Collection serisi şaraplarından hatırlayacağınız gibi yine şişenin ön yüzünde iki başka üzümün de adı yer alıyor: Shiraz ve Boğazkere. Bu iki üzümün etkisine hiç girmeden belirtmek istiyorum ki bu sanırım benim bugüne kadar içtiğim en güzel Cabernet Sauvignon. Peki, bugüne kadar kaç tane şaraba adını verecek oranda ağırlıklı olarak Cabernet Sauvignon üzümünden üretilmiş şarap içtim? Hmmm… Turasan vardı…. Başka yok muydu? Notlarıma göz atınca hatırladığım Frontera vardı. Belki tadım semineri vb ortamlarda birkaç tane daha tatmışımdır. Yani bu son birkaç cümlemin ana fikri bu durumda şu oluyor; çok çok sınırlı deneyimimden yola çıkarak abartı bir beğeni ifade etmiş oluyorum. Bu tezahüratta alkolün etkisi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim çünkü daha ilk kadehin yarısı duruyor.
Bir kere şarabın rengi çok güzel, koyu bir kırmızı. Burnuma gelen aromaların çok güçlü ve meyvemsi olduğunu söyleyebilirim daha fazlasını algılayabilmek ve size aktarabilmek için kendimi zorluyorum şu an hala ama pek ümit yok. Belki birkaç gün önce atlattım sandığım gribin etkisinden henüz kurtulamadığım içindir. Birkaç gün önce bahsettiğim Collection Boğazkere’nin tanenlerini alın, üzerine biraz meyvemsi (ama biraz buruk meyveler olsun) aromalar ekleyin, biraz da alkol sanırım -çünkü alkol oranı yüksek bir şarapmış gibi geliyor bana-, tabii üzümün bambaşka olduğunu yine de unutmayın, işte Collection Cabernet Sauvignon. Büyükçe bir kadehte yarım saat bekledikten sonra tekrar tattığımda lezzeti biraz daha yumuşak ve çok daha güzel. Siz de deneyin, göreceksiniz.
This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>