Chateau Nuzun 2009

Aslında Chateau Nuzun’dan değil şaraplarından bahsedeceğim sizlere. Chateau Nuzun hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz isterseniz. Chateau Nuzun’un şu resimde gördüğünüz şaraplarını alalı bayağı zaman geçmesine rağmen sizlere hiçbirinden bahsetmemiş olmamın bir sebebi var. Her yerde hakkında olumlu şeyler duyduğum ve okuduğum bir üreticinin şarapları için olumsuz yorumlar yazıp dikkat çekmek istemedim :) Herkesin bir bildiği vardır diye tatmaya devam ettim ve beğendiğim bir şaraplarını içene kadar bekledim.

Önce 2008 rekoltesi ile başladım şarapları tatmaya, belki de hatam bu oldu. Sonuçta yeni bir üretici, bağların ve üreticinin tarzının kendisini bulması biraz zaman almış olabilir. Aslında Merlot‘dan burada bahsetmiştim, beğendim denebilir, onu ayrı tutuyorum. Daha sonra Chateau Nuzun Syrah 2008′i Chateau Nuzun Cabernet Sauvignon 2008′i tattım ve biraz hayal kırıklığına uğradım. İkisi de “bu bağlar henüz olmamış” hisse veren şaraplardı bence. Bu nedenle fazla detaya girmeden geçiyorum onları.

Son olarak birkaç gün önce Chateau Nuzun 2009′u tattım ve sonunda Chateau Nuzun hakkında okuduğum olumlu görüşlerin sebebini anladım. Chateau Nuzun 2009 gerçekten güzel. Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah ve az bir miktar da Pinot Noir kullanılarak üretilmiş bir kupaj. Kısa bir süre havalandırıldığında yuvarlak, meyvemsi, güzel bir şarap haline geliyor. Nihayet oldu yani, Chateau Nuzun’da  beklediğim performansı yakaladım, sizlere de tavsiye edebileceğim bir şaraplarından tatmış oldum. Evde hala bir iki şişe aynı üreticinin şaraplarından var, merakla tatmayı bekliyorum şimdi.

 

04.09.2014 Tarihinde eklenen not:

Bugün artık anlıyorum ki Chateau Nuzun şaraplarını ilk zamanlar sevemeyişimin sebebi, onları içmek için henüz biraz erken olmasıymış bence. Bugün tattığımda 2008 yılı şarapları hakkındaki fikirlerim çok daha olumlu oluyor.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>