Kırmızı Şarap da Güzel Bir Şey!

20120702-100354.jpg

Yaz gelince herkes kendini rozeye blaşa verdi ama bana da fenalık geldi galiba :) Grup olarak şarap içeceğimiz zaman herkes roze istiyor kardeşim, ne modaymış! Tamam, ben de seviyorum pembe şarap ama, kırmızı şarap da olmadan olmuyor işte!

Yine Sensus‘ta arkadaşlarımın baskısıyla bir şişe pembe şarap açılmasına razı olsam da, sonuçta geceyi kendi seçtiğim bir kırmızıyla bitirdim :) Önce Urla Serendias Roze ile başladık. Somon rengi, çileğimsi meyvemsi tadıyla çok hafif bir şaraptı. Öyle hafifti ki hop diye bitti!

20120702-100409.jpg

Zaman ve tecrübe çok mühim bir şeymiş ben o gün bunu çok iyi anladım! Bir zamanlar, ben henüz şaraplık üzümlerinin isimlerinden bihaber, ama meraklı ve öğrenmeye hevesli bir genç iken, Bozcaada’da Corvus’tan birkaç şarap denemiş ve şu yazımda da bahsetmiştim. Karalahna denen üzümden yapılmış şaraba burun kıvırmış, tadını “keskin ve ekşi” bulmuşum, bak sen!

Oysa yıl oldu 2012, ben Sensus’ta etrafıma bakıyorum. Rafta bir Paşaeli şişesinin üzerinde Karalahna ismi görünce beni aldı tatlı bir telaş! Aklım iki yıl önceki Bozcaada tatiline gitti önce, sonra oradaki Corvus Rarum’un tadını hatırlar gibi oldum, ama bu sefer sanki o tat güzel gelebilir gibi geldi.

Hemen masada beni bekleyen arkadaşlarımın beklentilerini manipule ettim ve onları bir şişe Paşaeli Karalahna Merlot 2008 sipariş etmeye ikna ettim :)  İyi ki öyle yapmışım, beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Gerçekten güzel, dolgun, tanenli, güçlü ve meyvemsi bir lezzeti olan bir şarap. Bu aralar zaten Paşaeli benim dikkatimi çekmeye başladı, hangi şarabını içsem beğeniyorum.

Neyse sadede gelirsek, masadaki herkese kırmızı şarabın da güzel ve unutulmaması gereken bir şarap türü olduğunu hatırlatmış oldum sanıyorum :) Sonra uykumuz gelince kalkıp (hepimiz işe gitmek için erken kalkan ve otuzuna merdiven dayamış “genç”leriz sonuçta) ertesi günün Cumartesi olmasının verdiği rehavetle sallana sallana Karaköy’e inip yine vapurla süzüle süzüle evimize döndük.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>