Corvus Blend No 4

20120712-164025.jpgGeçen akşam çok sevdiğim birileriyle buluşmaya birkaç dakika geç gittim ve ne göreyim? Bir şişe Corvus Blend No 4 açılmış, soğutularak benim gelmemi bekliyor! Doğru kişileri sevdiğimi bir kez daha anlamış oldum :)

Corvus her yıl başka üzümlerden bir “blend” oluşturuyor ve bu şaraba bir numara veriyor. Blend No 4, 2007 yılında, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah ve Cabernet Sauvignon üzümleri kullanılarak üretilmiş. Oldukça güçlü, yoğun bir tadı olan, ve yeteri kadar soğutulduğunda kadifemsi bir nitelik kazanan, çok güzel bir şarap. Bu şarabı soğuturken Amadeus’un sahibi Oliver Gareis’in şu yazıya yazdığı yorumda şarabın alkol oranı ile ilgili olarak yazdıkları aklıma geldi. Gerçekten de Corvus Blend No 4’ü içerken gördüm ki alkolü biraz dazla yüksek gibi gelen bir şarap yeterince soğutulduğunda çok güzel bir şarap haline gelebiliyor.

Corvus da, Amadeus gibi Bozcaada’da bir üretici, biraz daha eskidir sanıyorum. Bir başka ortak özellikleri şaraplarının alkol oranlarının alışılmışa göre birazcık yüksek (Blend No 4’te hacmen % 14,8) olması, anladığım kadarıyla bu biraz da iklimden kaynaklanan bir durum. Yanlış anlamıyorsam şöyle anlatmıştı Oliver Bey, Türkiye’nin sıcak ikliminde üzümlerin olgunlaşması için biraz fazla süre gerekiyor, bu da üzümlerin daha şekerli olarak hasat edilmesine ve dolayısıyla fermentasyon sonrasında daha yüksek bir alkol seviyesine yol açıyor. Neyse, bu kadar teknik bilgi bu günlük yeter :)

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>