3. Geleneksel Peynir ve Şarap Tadım Gecesi

Kadehteki Lezzetin Peşinde, 3.sü gerçekleşmiş olan Geleneksel Peynir ve Şarap Tadım Gecesi notlarını gururla sunar!

Daha önce iki kez gerçekleştirmiş olduğumuz tadım gecemiz bu sefer bir fire vermiş olmamız ve katılımcılardan birinin (!) Dukan diyeti yapıyor olması nedeniyle sadece iki farklı şarap tadılarak sona erdi. Yine de sohbetimizden ve soframızdan ödün vermedik. Yukarıda görmüş olduğunuz simetrik (cipsler ve domates gelince birazcık bozuldu simetri ama olsun) sofra düzeninin Japon genleri taşıyan biri tarafından oluşturulduğunu söyleyeyim ki benden böyle bir performans beklemeyin!Kendisine ayrıca dişlerimi salatalık bile yiyemeyecek kadar sızlayacak hale getirdiği ve bunu tam da bu tadım öncesi yaptığı için buradan selam ederim :)

Öte yandan, Dukan diyetindeki diğer arkadaşımızı da bütün gece sadece kendi yapmış olduğu yağsız peynir ve hindi fümeden yiyip sadece light ice tea ve gazoz içme iradesine sahip olduğu için buradan tekrar kutluyorum. Oysa “mmmmh!” sesleri eşliğinde bayıla bayıla tattık şarapları kendisinden utanmadan :)

Beyaz olarak kendimize Arcadia Gri’yi seçmiştik, pişman olmadık. Neşe’nin tabiriyle “su gibi” gitti bitti. Bana sorarsanız birazcık fazla hafif sayılabilir, biraz daha kompleks olsa daha da güzel olur ama yine de güzel bir beyaz. Aslında bu havalarda beyazları beğenmekte güçlük çekiyorum çünkü fazla hızlı ısınıyorlar kadehte.

Roze olarak ise Suvla Clairet tercih ettik. Kendisini aldığımda şurada kısaca bahsetmiştim. Clairet, resimden anlaşılıyor mu emin değilim ama, diğer roze şaraplara göre biraz daha koyu renkli bir şarap. İçimi ise bence biraz güçlü bir roze’den çok farklı değil. Tam benim sevdiğim gibi, ne fazla hafif, ne fazla meyvemsi, her şeyi yerli yerinde, içimi çok keyifli bir pembe şarap olmuş.

Suvla oldukça yeni olsa da şarapları “bu iş olmuş” dedirtiyor bence. Bağlar eskidikçe ve üretim sistemleri iyice oturdukça ortaya daha da güzel işler çıkacaktır sanıyorum.

Böylece Clairet ile geceyi bitirmiş olduk. En kısa zamanda, ama tatillere çıkılıp diyetlere son verildikten sonra tekrar bir tadım organizasyonunda bir araya gelmek dileğiyle geceyi noktaladık.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>