Chamlija Viognier 2011

Bir akşam eve geldiğimde, sevgili eşimin bana sürpriz yaparak onlinemahzen’den şarap almış olduğunu gördüm. Mağazadaki görevlinin yardımıyla daha önce hiç duymadığı, ama görevlinin çok özel olduğunu iddia ettiği bir üreticinin üç şişe şarabını getirmişti. Kutuyu açınca bir de ne göreyim, eski patronumun ismi şişelerin üzerinde! Şaka bir yana, şişenin üzerindeki isim eşime bir şey çağrıştırmamıştı ama dikkatli bir gözün yakalayabileceği bu ismi taşıyan Mustafa Çamlıca ile bir dönem aynı çatı altında çalışmışlığımız olmuştu (şarapla hiç ilgisi olmayan bir sektörde). Kendisiyle birkaç kez aynı ortamda bulunmuştum, ancak hiç şarap üzerine konuşma fırsatım olmamıştı, hep iş konuşulmuştu maalesef. Ben o zamanlar hiç şarap içmezdim zaten, hey gidi günler hey!

Buradaki yazıyı okuduktan sonra aslında biraz meraklanmıştım ama hiçbir yerde bu şarapları görmemiştim de aslında, onlinemahzen’de varmış meğer. Bir süre evde içilmeyi bekleyen şaraplar sırasında beklettikten sonra nihayet Chamlija şaraplarından birini açmaya karar verdim ve az önce belirttiğim yazıda övgüler düzülen Viognier 2011 ile başlamaya karar verdim.

Umut Özdemir’in bağlar ve üzümler hakkında yazdıkları hakkında bir yorum yapacak bilgiye sahip değilim, ama bence bu şarap hakkında yazdığı övgülerinde kesinlikle haklı. Bugüne kadar yeteri kadar çeşitli beyaz şaraplar tatmamış biri olarak benim için zaten oldukça farklı, etkileyici bir şarap Chamlija Viognier 2011. Mineralimsi, hafifçe şeftalimsi, derin, çok güzel bir tadı ve dinlendirici, çok keyifli bir içimi var. Daha önce hiç Viognier üzümünden yapılmış bir şarap tatmadığım için bana farklı gelmesi gayet normal tabii. Yine de genç bir bağın şarabıymış gibi değil, gayet oturmuş, olgunlaşmış bir bağın, olgunlaşmış bir tarzın eseri gibi, dingin ama aynı zamanda biraz da canlı, güzel bir şarap olduğunu söyleyebilirim. Evdeki diğer Chamlija şaraplarını tatmayı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>