Kitap: Wines of the World

Bu kitabı ilk gördüğümde açıkçası biraz olumsuz bir önyargıyla yaklaşmıştım. Kitabın parlak ve renkli görüntüsü, kapakta yer alan “temel el kitabını” ifadesi, ve kitabın tek bir yazara ait olmayıp birçok yazarın katkısı sonucu oluşturulmuş olması bende janjanlı görünen ama aslında özenilmemiş bir kitap izlenimi bırakmıştı. Kollektif çalışma sonucu ortaya çıkarılan bir kitabın, kimsenin “benim” diyerek sahiplenmemesi nedeniyle iyi olamayacağını düşünmüştüm. Yanılmışım.

Kitabı sözde ödünç aldım ama ne kadar zamandır bende olduğunu bile hatırlamıyorum :) Biraz göz gezdirip geri vereceğimi düşünmüştüm ama satır satır okumaya kalkışınca sonu bitmez bir süreç başlamış oldu. Aslında böyle kitapları dikkatlice okumak hiç bana göre değil, çünkü bittiğinde hiçbir isim ve hiçbir tarih aklımda kalmamış oluyor, ama yine de okumaktan keyif alıyorum.

Adından da anlaşılabileceği gibi bu kitap dünyada üretilen şaraplardan bahsediyor. Bunu yaparken her ülkede üretilen şaraplar ayrı bölümlerde ele alınıyor ve her ülkenin bölgeleri de alt başlıklar altında inceleniyor. Her bölgede üretilen şarapların özelliklerine ve o bölgedeki üreticilerin birkaç tanesine değiniliyor.

Belki hatırlarsınız, daha önce burada bahsetmiş olduğum kitaplar genel olarak şarapları üzümlerine göre sınıflandırmıştı. Bu kitap ise yere göre sınıflandırıyor. Bu önce bana kötü bir fikir gibi gelmişti ama okumaya başlayınca hoşuma gitti. Hatta bir üzüm türünün her bölgede farklı özellikler gösterebileceğini düşününce gayet mantıklı geliyor.

Kitabın kağıt ve baskı kalitesi, kullanılan görseller bence kaliteli ve ayrıca yer verilen detaylar ve açıklamalar da ilgi çekici. Gerçekten de kapakta yazdığı gibi benim temel el kitabım oldu bir süre için. Belki sizin için de olabilir. Kitap Dorling Kindersley yayınevi tarafından basılmış. Almak isterseniz Türkiye’de temin edilebilirsiniz, bu sefer Amazon.com’a mahkum değilsiniz.

This entry was posted in Kitap, Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>