Restoranda Şarap Sipariş Edenler İçin

Bu blogda yazdığım şarapların birçoğuna restoranlarda rastlamazsınız. Bunun sebebi, restoranların birçoğunun genellikle bir, bazen iki şarap üreticisiyle anlaşıyor olmaları. Sadece anlaştıkları bu firmaların şaraplarına menülerinde yer veriyorlar, bu firmalar da genellikle en büyük birkaç üreticiden biri oluyor. Bense çoğu zaman küçük ölçekli, piyasaya yeni ürün çıkarmış firmaların şaraplarını merak edip tadıyorum ve burada paylaşıyorum.

Bu sefer bir değişiklik yapıp, İstanbul’da menüsünde şarap bulunan birçok restoranda bulabileceğiniz iki şaraptan bahsedeceğim sizlere.

1) Kavaklıdere, Selection Narince-Emir 2008

İçimi hafif, dengeli, serinletici, canlı bir beyaz. Beyaz etler, balıklar, peynirli makarnalarla ve bunun dışında elbette istediğiniz her yemekle birlikte içebilirsiniz.

2) Kayra, Terra Kalecik Karası 2010

İçimi hafif, yumuşak, dengeli bir kırmızı. Çok ağır veya keskin tadı olan yemeklerle değil de, domates soslu makarna, pizza, gibi hafif yemeklerle daha iyi uyum sağlayabilir.

Her ikisi de birkaç kişiyi ortak bir paydada buluşturabilecek, içimi keyifli şaraplar. Fiyatları birbirine yakın, genellikle 30 TL civarında ama tabi restoranda sipariş verirseniz 100 TL’ye çıkabilir.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Restoranda Şarap Sipariş Edenler İçin

 1. Dostbahcesindenlezzetler says:

  Kayra Terra Kalecik Karasi ni sene basinda Turkiyeye geldigimde Kadikoydeki Migros tan tesadufen alip denemistim, suan tat bakimindan cok hatirlayamasamda sanirim keyifli bir sarapti..
  Bu arada eger yorum birakmakta israrci olmasa idim:) sayfanizdaki teknik arizadan belki bir zaman haberiniz olmayacak kimse neden yorum birakmiyor diye de dusunecektiniz. Dolayisi ile bana 1 kadeh kirmizi borcunuz var hafta sonu benim icin icersiniz artik:) :P CHEERS !

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Bir kadehin lafı mı olur, daha fazlasını içerim sizin için :) teşekkürler. Şimdi de yazıların otomatik twitter’a aktarımıyla ilgili bir sorun var, onu çözen olursa onun için iki kadeh içerim :)

 3. Y. Saip says:

  Selection lokanta içimleri için benimde seçimim. 40 TL ye Angora sipariş vereceğine 50 TL Selection daha iyi. Bir de dikkat edip 2008 açtırmazsanız yemeğiniz daha sevimli olur. 2008 sezonu selection için kötü bir sezon. Evde ağırladığımız misafirimize 2000 Selection ikram etmiştik. Tadında en ufak bir olumsuzluk yoktu. Belkide eski selectionlar daha iyi.

 4. Elif Ersin Sarıgül says:

  Ben kendim için zaten her koşulda Selection tercih ederim, Angora tercih etmiyorum açıkçası. Rekoltesine de dikkat edeyim o zaman, çok sık içtiğim bir şarap değil aslında, ama içmişken daha iyi bir rekolte varsa elbette onu tercih ederim.
  Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>