Yemek Şarap Uyumu da Nedir?

Bence yemek şarap uyumu, insanın canının çektiğini yiyip içmesidir. O gün canınız buz gibi bir kadeh beyaz şarap çekiyorsa ve yemekte kırmızı et varsa, o beyaz şaraba veda etmek bence haksızlık olur. Bu yüzden canınız ne çekiyorsa onu yiyin, hangi şarabı çekiyorsa onu için derim ben. İstemeye istemeye seçtiğiniz şaraptan zaten hayır gelmez :)

Bu kuraldan en yüksek verimi alabilmek için yapmanız gereken tek bir şey var: Ağzınızda lokma varken şarap içmemek! Gayet ciddiyim. Ağzınızda lokma varken şarap içmeye çalışmazsanız, yemek – şarap uyumunun önemi çok azalır çünkü. Yemek – şarap uyumunun benim için neden ikinci planda kaldığını düşünürken keşfettim bunu. Sadece yemekte değil, kahvaltıda da bunu uyguluyorum ben, önce bir şeyler yiyorum, sonra çay içmeye başlıyorum, dönüşümlü bile değil yani, resmen sırayla yiyip içiyorum. Gerçi buna rağmen yemeklerde meyve suyu gibi tatlı içeceklere tahammülüm yok! Neyse…

Geçen gün bir balık restoranının menüsünde Doluca’nın Signium’unu görünce aynen size söylediğim gibi yaptım. Signium 2009, Cabernet Sauvignon, Öküzgözü ve Shiraz kupajı olan, oldukça güçlü, daha çok kırmızı etlerin yanına yakışacağı düşünülebilecek bir şarap olmasına rağmen menüde görünce canım çekti, onu sipariş ettim. Zaten sanki balık restoranında sadece tek bir şey mi yeniyor? Ahtapot, patlıcan, zeytin, çoban salata, kalamar… üstelik birimiz lüfer birimiz palamut yedik.Bunların her biriyle uyumlu birer şarap seçecek halimiz yoktu zaten! Bu yüzden canımızın çektiği – ve sofradakilerin hiçbiriyle uyum sağlamayan – şarabı içtik, bence çok da güzel oldu.

Doluca Signium 2009, meyvemsi, oldukça güçlü bir lezzeti olan, gövdeli sayılabilecek, dengeli, güzel bir şarap. Yalnız ben fiyatına değecek kadar da çok güzel bulmadım açıkçası, fiyatı önemsemeyenler keyifle içebilir. Yemekle uyumunu önemsemeyenler her yemekle içebilir. Yok ben illa ki ağzımda lokma varken yudumlayacağım şarabımı diyenlerin ızgara kırmızı etlerle birlikte içmeleri daha iyi olur :)

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Yemek Şarap Uyumu da Nedir?

  1. Dostbahcesindenlezzetler says:

    Sarabin sizinde dediginiz gibi agizda birsey yokken icilmesinden yanayim, ustelik beyaz baliga yakisir, kirmizi et e gibilerdende dusunenlerden degilim, ve canim hangi sarabi cekerse yemekte onu icer ama kesinlikle agzimda birsey varken de sarabimi icmem:)) Seviyorum yazdiklarinizi..bu aksam bir kadeh Luna malbec te sizin icin icecegim:)) birileri icin icmezsem de bitecek ama en azindan bir size bir bana der daha kolay icerim:)) CHEERS!!

  2. Elif Ersin Sarıgül says:

    Harikasınız :) bol şaraplı bir haftasonu diliyorum size…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>