1. Geleneksel Kadehteki Lezzetin Peşinde Peynir & Şarap Tadım Gecesi


Evet, başlığı yanlış okumadınız, gerçekten böyle bir gece düzenlendi ve gerçekleşti!

Geçtiğimiz cumartesiyi pazara bağlayan gece arkadaşlarımızla bizim evde beş kişilik bir tadım gecesi düzenledik. Gururla belirtmek isterim ki fikir benden değil arkadaşım Mehveş’den çıkmıştı. Demek ki bir iz bırakıyorum bir yerlerde diye bu ilgisinden kendime pay çıkardım ve çok mutlu oldum :)

Herkes peynir ve şarap alıp gelsin, birlikte tadalım ve hatta içelim diye düşündük. Mehveş Gouda ve füme peyniri ile DLC Grenache getirmişti. Neşe ve Çağrı bilimum kuruyemiş ve cips birlikte mihaliç peyniri ve sürpriz bir şekilde Büyülübağ Adakarası getirdiler. Benim için sürpriz oldu çünkü Neşe daha önce “ben tekila getirsem olmaz mı” tarzı bir yaklaşım gösterdiği için bu kadar narin bulunan bir üzümün ve bu üzümden şarap üreten üreticinin varlığından haberdar olmaları beni şaşırttı. Neyse, sonra anlaşıldı ki marifet zaten Çağrı’daymış. Bir dahaki sefere Çağrı’dan babasının ürettiği şaraplardan getirmesini bekliyoruz :) Ben de karşılığında, bu sefer cevap verememiş olduğum “Neden peynir ve şarap?” sorusuna kafa yorup bir cevap hazırlayacağıma söz veriyorum!

Ev sahibi olarak biz Vinkara Doruk Boğazkere ile sepet peyniri, dil peyniri ve taze kaşar peyniri ikram ettik. Aslında ben Umurbey Chardonnay açmak istiyordum ama gecenin başında teklif eder gibi yaptığımda benden başka beyaz şarap isteyen çıkmayınca fazla ısrar etmedim. Gerçi sonra ısrar etmediğime biraz pişman oldum, çünkü açılan tüm şaraplar orta derece asitli, orta derece (boğazkere biraz daha fazla) tanenli, orta seviyelerde gövdeli şaraplar olduğundan, peynirlerle uyumları arasında çok fark edilebilir bir fark olmadı. Oysa ben asiditesi daha yüksek güzel bir beyaz şarap seçerek oluşacak farkı arkadaşlarıma göstermek isterdim.

Bol bol şarap içtiğimiz, uzun (çok çok uzun hatta, ama “vakit nasıl geçti anlamadık denilen” cinsten) sohbetler ettiğimiz, çok çok keyifli bir akşam, daha doğrusu gece oldu. Herkes şaraplara da peynirlere de hak ettiği ilgiyi gösterdi :) Benim favorilerim şarapta Büyülübağ Adakarası, peynirde füme peyniri oldu. Gauda da fena değildi gerçi hakkını yemeyelim. Ayrıca Mehveş sağolsun çok güzel fotoğraflar çekti. Bugünden itibaren bu fotoğrafları bu blogda görmeye başlayacaksınız.

Bu güzel organizasyona katılan herkese teşekkür ederken, bunun başlıkta belirttiğim gibi geleneksel bir organizasyon olması dileğiyle bu yazıya son veriyorum. Tadım notlarını yakında burada okuyabileceksiniz.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>