Hırvatistan, Makedonya ve İtalya’dan Birer Şarap

Geçen akşam, son aylarda birkaç kez Avrupa’nın farklı yerlerine seyahat etmiş bir çift olan arkadaşlarımız sayesinde Avrupa’ya küçük bir şarap yolculuğu yaptık. Serüvenimiz Hırvatistan’ın Dingač bölgesi ile başladı. Güney Dalmaçya’da bir yarımada olan Pelješac’ta yer alan Dingač, yerel Plavac Mali üzümü ile tanınıyor. Resimde gördüğünüz Matuško Dingač 2007 de Plavac Mali üzümünden üretilmiş bir kırmızı şarap.

Oz Clarke, Grapes & Wines adlı kitabında Plavac Mali’nin Zinfandel ve Primitivo üzümleri ile yakın bir bağı olduğundan bahsetmiş. Clarke’a göre Primitivo son zamanlarda İtalya’da popüler olan bir üzümmüş ve DNA’sına bakılırsa California’nın Zinfandeli ile aynı üzüm olduğu anlaşılsa da, California’dan İtalya’ya nasıl geldiği bilinmiyormuş.

Primitivo’yu hiç tatmadım, ama Zinfandel ile ilgili pek olumlu sayılamayacak izlenimlerim olduğunu hatırlıyordum. Ancak bu şarap tüm o olumsuz hatıraları sildi götürdü!  Daha önce Zinfandel tattığımda karamelize soğan’a benzettiğim ve sevmediğim, ama şimdi kuru üzüm, kuru erik ve vanilya karşımı bir tat olduğuna karar verdiğim (şaka yapmıyorum) o tadı yine aldım, ancak bu sefer o tadın olağanüstü dengeli, güçlü ve çok güzel bir şarabın güzelliğine kişilik katan bir dokunuş olduğunu düşündüm. Uzun zamandır bu kadar beğendiğim bir kırmızı şarap tatmamıştım.

Ne yazık ki her güzel şey gibi bu şarap da kısa bir süre sonra bitti ve yolumuza Makedonya ile devam ettik. İkinci kırmızı şarabımız, Makedonya’dan bir Cabernet Sauvignon oldu, Cabernet Sauvignon Perfect Choice. Bu şarabın üreticisi olan Popova Kula Winery, Makedonya’da bağcılığın yaygın olduğu Tikveshiya bölgesindeki Demir Kapija vadisinde yer alıyormuş. İsimlerin dilimize yakınlığına takılmadan edemiyor insan.

Şişesinde %100 Cabernet Sauvignon üzümünden üretildiği belirtilen bu şarapta klasik bir Cabernet Sauvignon’da hissedilen kuş üzümü, böğürtlen benzeri meyve aromaları, hissedilen ama rahatsız etmeyen tanen ve dengeli asidite mevcut olsa da, bence bir şeyler eksik. Popova Kula Winery’nin web sitesini gezerken oldukça genç bir üretici olduklarını öğrenince biraz açıklığa kavuşuyor bu eksiklikler. Bizim içtiğimiz şarap 2005 rekoltesi, üreticinin ilk şaraplarından biri.  Demek ki biraz genç bir bağın şarabı bu, yılların getirebileceği karakterli bir yapıya ulaşılmamış henüz.

Son olarak İtalya’nın Toscana bölgesinden bir kırmızıyla devam ettik, Tenuta Sassoregale Syrah 2010. Yoğun bordo rengi ve güçlü, meyvemsi aromalarıyla tam bir Syrah. Dengeli ve içimi keyifli, ama pek kompleks bir yapısı yok.

Aynı gecede içtiğimiz bu üç şarabı benim için en iyiden başlayarak sıralamak gerekirse:

  1. Matuško Dingač 2007 (€ 22)
  2. Tenuta Sassoregale Syrah 2010 (€20)
  3. Cabernet Sauvignon Perfect Choice 2005 (€15)

Bu sıralamayı yaptıktan sonra arkadaşımdan bu şarapların fiyatlarını öğrendiğimde gördüm ki beğenim fiyatlarla doğru orantılı, ama bu sizi yanıltmasın ve şarap seçiminizi çok etkilemesin bence, çünkü her zaman böyle olmuyor.

Aynı seyahatler sayesinde bir de Zlahtina üzümünden yapılmış bir Hırvat şarabımız (beyaz) oldu aslında, ama onu açmayı atlamışım o gece :) bir daha ki sefere artık…

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>