Cotes d’Avanos Narince Chardonnay 2010

Chardonnay ile Narince birlikteliğini daha önce Doluca’nın Karma serisinde görmüştüm. Bu sefer Kavaklıdere’nin Cotes d’Avanos bağlarında, düşük verimle ve özenle yetiştirilmiş üzümlerden üretilen Cotes d’Avanos Narince Chardonnay 2010′da benzer bir keyif aradım. Onlinemahzen’de bu şarabı oldukça övgüyle tavsiye etmişlerdi ve zaten ben de Kavaklıdere’nin Kapadokya’daki bu bağları hakkında olumlu yorumlar okuduğumdan merak ediyordum.

Kapadokya’dan genellikle güzel beyaz şaraplar çıkıyor. Bir yerli, bir yabancı üzümü bir araya getiren bu şarap da oldukça güzel; ama yine de, belki de çok fazla son derece olumlu yorum okuduğumdan ben daha fazla bir şeyler bekliyordum bu şaraptan. Belki de bu şarabın en güzel dönemini kaçırdım, veya en güzel rekoltesi bu değildi, ya da tatmakta geç kaldım, bilemiyorum. İçimi çok keyifli olmakla beraber, okuduğum “süper ötesi” değerlendirmelerle hemfikir olamayacağım. Biraz daha kompleks, biraz daha üzümlerin karakteristik özelliklerini hissedebileceğim, biraz daha aromatik bir şarap bekliyordum. Okuduğum yorumlarla hemfikir olduğum bir konu, biraz yağlı bir yapısı olduğu. Tatmamış olsaydım bu ifadeyle ne kastedildiğini kesinlikle anlayamazdım, ama şaraba kesinlikle güzellik katan bir özellik bu. Turunçgilimsi aromaların arasında, burunda ve damakta tereyağımsı bir his bırakan, güzel bir bitişi var.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Cotes d’Avanos Narince Chardonnay 2010

  1. Dostbahcesindenlezzetler says:

    Sevgili Elif, yagli bir yapiya sahip demissin, evet bende oyle bir sarap denemistim gecenlerde tanimlayamadim nasil bir kayganlik oldugunu:)) garip bir histi bogazdan akarken ama guzeldide:))bende ilk kez ozaman anladim “yag” konusunu..
    Bu arada sayfama biraktigin yorumun icin tesekkur ederim, cevabini okumusmusmuydun bilemiyorum ama benim saka post um baskalarinca biraz polimige neden oldu o nedenle sildim:))) hani gelipte cevabimi ve postu goremezsen diye:)) Sarap li gunler bizim olsun diyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>