Şarap Servisi Nasıl Olmaz

Birkaç gün önce çok sevdiğim biriyle onun çok sevdiği benimse merak ettiğim bir restoranda geç bir akşam yemeği yedik. Benim için zaten akşam saat 20:00′den sonra üstelik aç bile değilken akşam yemeği yemek çok çok çok ender olan bir şey iken, yanında bir kadeh de şarap içebileceğimi sanmam, biraz iyimser bir temenni oldu belki de. Ne var ki yarım saat öncesinde Peynir & Şarap seminerinde herkes tatmayı bırakıp sohbete dalmışken ben hala önümdeki peynirlerle şarapları değişik kombinasyonlar şeklinde tatmaktaydım. Demek ki bu işin içinde bir iş var diye düşündüm, ve şarabımın yarısını bile bitiremeyişimden şarabın servis şeklini sorumlu tutmaya karar verdim.

İkimiz de birer porsiyon makarna’nın yanında kadehte sipariş edebileceğimiz iki şaraptan biri olan Frontera Merlot’tan birer kadeh istemiştik. Zaten açık şarap söylemiş olmanın endişesi içerisinde beklerken beni çok şaşırtan bir şey oldu. O kibar garson geldi, üzerinde sadece bir santimetre boşluk kalacak şekilde doldurulmuş su bardağından biraz büyük boyutta kadehlerde şaraplarımızı getirdi. Bence hiç şarap içmeyen biri bile kırmızı şarap kadehlerinin aslı yarıya kadar bile doldurulmadığını fark etmiş olabilir. Şarabın bu şekilde az doldurarak servis edilmesindeki amaç sanıyorum bu şekilde az doldurulan bir kadehten içtiğiniz şarabın kokusunu ve içindeki aromaları rahatlıkla almanızı sağlamaktır. Bunun önemini ağzına kadar doldurulmuş şaraptan hiçbir şey anlamayıp yemeğimin yanında sadece su içmeye başlayınca daha iyi anladım. Zaten daha önce de fark etmiştim, ben sadece ağzımla değil burnumla da içiyorum diye, teorimi kendi kendime ispatlamış oldum.

Kıssadan hisse, şarap ağzına kadar doldurulmuş bir kadehte ikram edilmez. Ederseniz benim gibi lafını esirgemeyen biri sizi acımasızca eleştirebilir ve üstelik benim kadar kibar olmayabilir ve isminizi de her yere yayabilir. Ben o an akıl edip garsonu uyarmadığımdan (şimdi fark ediyorum ki akıl edip fotoğraf da çekmemişim ki size göstereyim) burada isim belirtmek istemedim. Şikayeti önce şikayetçi olunanın kendisine bildirmek gerekir diye düşündüm. Beni davet eden çok sevdiğim kişi bu restoranı çok sevdiğinden biraz iltimas geçmiş olabilirim :)

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>