Arcadia Sauvignon Blanc Narince 2011

Önceleri, kalabalık arkadaş gruplarıyla gidilen meyhanelerde “sadece su” içerek sofradakilerin keyfini kaçırmamak için katlanılabilir bir tercihti beyaz şarap benim için. Rakı ve bira hassas ve küçük midem için birer seçenek değillerdi. Kırmızı şarabın kötüsü, özellikle hiç soğutulmadığı meyhanelerde hiç içilmediğinden, beyaz şarabı en uyduruk yerde bile en azından soğuttuklarından, en azından ilk birkaç dakika boyunca içilebilir oluyordu.

Sonraları, canımın kırmızı şarap çekmeyeceği kadar sıcak havalarda, hem serinlemek, hem de keyifli bir şeyler içmek istediğimde tercih eder oldum beyaz şarabı. Kadehte hemen ısınıp keyfi kaçmasın diye kadehe azar azar koyar olmuştum. Yavaş yavaş tercihlerim de oluşmaya başladı, Chardonnay’i Sauvignon Blanc’a tercih eder, fırsat buldukça yerli üzümlerin tadına bakar olmuştum.

Bugünse fark ettim ki artık zaman zaman kırmızı yerine beyaz şarap içmek için bahane arar olmuşum. Apartmanda kalorifer yanmış, çizmeler kutularından çoktan çıkmış, ben hala “havalar hala sıcakken bir beyaz daha açayım bari” diyerek kendimi kandırıyorum. Daha Chamlija Viognier’in boş şişesi bir kenarda beklerken, Arcadia Sauvignon Blanc Narince’yi açıverdim kaşla göz arasında.

Orta düzeyde asiditesi, çiçeğimsi – meyvemsi aromaları, damakta bıraktığı mineralimsi tadıyla, güzel bir şarap Arcadia Sauvignon Blanc Narince. Çok kompleks değil, olmasına gerek de yok. Bugüne kadar tattığım tüm Arcadia şaraplarında olduğu gibi, kalite/fiyat oranı yüksek Arcadia genelikle Türkiye’de pek fazla rastlamadığımız kupajlardan beyazlar yapıyor, bu da bir yerli ve bir yabancı üzümün birlikteliğiyle ortaya çıkan bir kupaj. Bu arada Arcadia’nın yavaş yavaş kırmızı şarapları da piyasaya çıkmaya başladı, onları da çok merak ediyorum, tattıkça sizlerle paylaşırım artık.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>