Büyülübağ ve Vedat Milor ile Büyülüsofra’daydık

Blog yazmanın en güzel yanlarından biri, sürekli yeni insanlarla tanışmaya vesile olması bence. Bir yandan düzenli yorum bırakan okurlar artık tanıdık haline gelirken, diğer yandan blogun ağızdan ağıza yayılmasıyla birlikte blog mevcut tanıdıklar ve onların tanıdıkları arasında bir sohbet ve kaynaşma vesilesi haline geliyor. Bir de blogun konusuna giren etkinlikler daha bir dikkat çeker oluyor. Hatta sırf yazacak yeni bir hikayem olsun diye katıldığım bazı etkinlikler bile oluyor.

Büyülübağ’ın “Vedat Milor Büyülüsofrayı Arıyor” başlıklı yarışmasını gördüğümde de bunun güzel bir akşama, keyifli sohbetlere vesile olabileceğini düşünerek katıldım ve “beğen”enler sayesinde de kazananlardan biri oldum. Kazanınca ne mi oldu?

Büyülübağ Şarapları’nın sahibi Alp Törüner, eşi Meltem Törüner, Vedat Milor, beş yarışma katılımcısı ve beş katılımcının birer konuğuyla birlikte Bebek’teki Chilai’da büyük ve şık bir sofrada akşam yemeğine davet edildik.

Ben aslında şaraplardan bahsetmek istiyorum ama biliyorum bir çok kişi işin dedikodu kısmıyla ilgileniyor, malum, sofrada meşhur bir kimse var, bu yüzden önce azıcık magazinsel bilgi vereyim :) Vedat Bey bence gayet mütevazı, kibar, sohbeti keyifli bir beyefendi. Kendisine snob diyenler varmış, bence külliyen yalan! Nasıl olup da bugünkü konumuna geldiğini sorduğumuzda, güzel yerlerde gezip, yiyip içmeyi meslek haline getirebilmek için neler yapmak gerektiği konusunda sırrını bizimle paylaşmadı, bir takım tesadüfler sonucunda bugün bulunduğu konuma geldiğini söyledi :) Ancak bu kadar dedikodu çıkarabildim koca akşamdan, neyse ki magazin blogu falan yazmıyorum, aç kalırdım herhalde :)

Neyse, sözü fazla uzatmadan Büyülübağ Vedat Milor serisindeki şaraplara gelmek istiyorum. Tümü 2011 rekoltesi olan ve Büyülübağ’un Vedat Milor ile işbirliğinden doğan bu şarapların hepsini, Vedat Milor’un bu şaraplarla uyumlu olacağını düşünerek oluşturduğu bir menü eşliğinde tattık. Bu seride bir beyaz, bir pembe ve üç kırmızı şarap yer alıyor. Bu şarapların Türkiye’nin en güzel ya da en kaliteli şarapları olma iddiaları yok. Bence bu şaraplar “en” bir şeyler olacaklarsa eğer, Türkiye’deki kalite / fiyat oranı en yüksek şaraplar olabilirler ancak. Gerçekten de bu fiyata (onlinemahzen’de 26 TL) Türkiye’de alabileceğiniz daha güzel bir şarap yoktur diye düşünüyorum.

Serinin tek beyazı olan Büyülübağ Vedar Milor Sultaniye 2011 benim için fazla asidik olmakla beraber diri, canlı ve güçlü bir beyaz. Adakarası – Grenache kupajı olan pembe şarap bence İris‘in izinden gitmiş biraz, iyi de olmuş. Meyvemsi kokularıyla baş döndüren ve hafifliğiyle ön plana çıkan pembe şaraplardan farklı, güçlü ve dengeli, güzel bir roze. Kırmızılardan Cabernet Sauvignon – Merlot kupajını zaten daha önce tatmış ve sevmiştim. Bu sefer Syrah Tempranillo Grenache kupajını daha da çok sevdim. Serideki diğer kırmızılara göre daha güçlü, daha gövdeli, daha meyvemsi ve bence daha güzel.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Büyülübağ ve Vedat Milor ile Büyülüsofra’daydık

 1. Dostbahcesindenlezzetler says:

  Tebrikler once kazandiginiz icin….en iyi sarap yorumcularin ve tadimcilarin icindesiniz bence:)) Cok guzel bir paylasim olmus..zevkle okudum..birde Turkiyede bu tur etkinlikler duzenlenmesi ne kadar guzel..bazen orada olmayida ozlemiyor degilim..sevgiler.

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Çok teşekkürler, övgülerinizi hak etmek için elimden geleni yapacağım :) Türkiye’de bu tür etkinliklerin giderek daha sık düzenleniyor olması bence de bu çok güzel bir gelişme. Şarap üreticilerinin sayısı da, kaliteli şarap sayısı da artıyor, bunlar arttıkça şaraba olan ilgi de artıyor, güzel gelişmeler bunlar…
  Selamlar, sevgiler…

 3. Caner says:

  Sahsen bu seriden cok bahsedildigini duydum. sizin yorumlarinizdan Syrah Tempranillo Grenache kupajini cok merak ettim. fiyat olarakta cok guzel cidden.

  Bu arada tebrik ederim cok guzel bir odul kazanmissiniz:)

 4. Elif Ersin Sarıgül says:

  Güçlü, gövdeli ve meyvemsi şarapları seviyorsanız, Syrah Tempranillo Grenache kupajını da seversiniz sanıyorum.
  Teşekkür ederim, gerçekten güzel oldu :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>