Şaraptan Anlamak

“Şaraptan anlamak” aslında ne eğitim, ne tecrübe, bence önce farkındalıkla başlıyor. Önce ne içtiğinizin farkında olmalısınız. “Bir kadeh kırmızı şarap” sipariş ettiğiniz sürece ne içtiğinizi bilmenize imkan yok. İçtiğiniz şarabın ne olduğunu sorabilirsiniz en azından, böylece severseniz neyi sevmiş olduğunuzu, sevmezseniz bir dahaki sefere neyi sipariş etmeyeceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Bir de bir şarabı sevmediğinizde, neyini sevmediğine dikkat etmek sizi yönlendirebilir. Şarabın tadı sizin için fazla mı buruk? Fazla mı asidik, mesela limon tatmışçasına dilinizin yan-arka taraflarında keskin bir tat mı alıyorsunuz? Çok mu fazla baharatlı kokular alıyorsunuz? Sevmediğiniz ya da tercih etmediğiniz özellikleri takip etmeniz neleri sevdiğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bir şarap şişesinin etiketini okumak aslında sevdiğiniz şarapların izinden gitmenizi en çok kolaylaştıracak adımdır. Solda gördüğünüz resimde örnek olarak seçtiğim Paşaeli K2′nin etiketini görüyorsunuz. Yuvarlak içine alarak işaretlediğim sözcükler şu anlama geliyor:

1-Üreticinin/Markanın adı

2- Şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşitlerinin isimleri. Özellikle birden fazla üzüm kullanılmış bir şarap seçtim ki farklı üzüm isimlerine gözünüz alışsın :)

3-Rekolte, yani şarabın üretildiği üzümlerin hasat yılı

4-Şarabın üretildiği üzümlerin yetiştiği yer

Son olarak etiketin tamamını kaplayan arka fondaki K2 şarabın ismi. Bunun elbette bir standardı yok. K2, Buzbağ, İris gibi isimler taşıyan şaraplar olabildiği gibi, kimi zaman şaraplar sadece marka ve üzüm, veya marka ve rekolte ile anılan şaraplar da olabiliyor. Örneğin, Amadeus (üretici/marka) Cabernet Sauvignon (üzüm) , ya da Chateau Nuzun (üretici/marka) 2009 (rekolte) gibi.

Bu detaylara dikkat etmeye başladığınızda yavaş yavaş hangi üzümleri sevdiğinizi, hangi üreticinin veya hangi bölgenin şaraplarını sevdiğinizi, hangilerini sevmediğinizi belirleyebilirsiniz. Hatta bunun bir sonraki aşaması, meşe fıçıda bekletilmiş şarapları mı yoksa hiç fıçıya girmemiş şarapları mı tercih ettiğiniz, veya “yeni dünya” tarzında üretilmiş şarapları mı yoksa Fransız tarzı şarapları mı sevdiğinizi belirlemek olabilir. Biraz daha sonrasında, artık hangi “winemaker”ın tarzını sevdiğiniz vs gibi detaylara girebilirsiniz. Uzun lafın kısası, bu işin sonu yok :) benim gibi şarap meraklılarının heyecanını daim kılan da zaten bu sonsuz derinlik ve çeşitlilik olsa gerek…

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>