Champagne Piper-Heidsieck Brut

Kutlama mı var? Gelsin baloncuklar! Biz de öyle yaptık, hem insanlık için, hem kendimiz için önemli bir adımı evde bu resimdeki şampanya ile kutladık. Her ne kadar şahsen köpüklü şaraptan pek hoşlanmasam da (zaten genel olarak içinde baloncuk olan hiçbir içeceği sevmem) hem adet yerini bulsun, hem de bunu da yapmış olalım, kutlamak için bahane yaratalım düşüncesiyle bu seferlik köpüklü şarap açıverdik.

Nasıl açtık derseniz, aslında çok kolay, burada anlatmıştım. O baloncukları, şişenin mantarını fırlatmak suretiyle etrafa saçmayı tercih edenler bana uzak olsun, ziyan edilir mi hiç öyle güzelim şarap :) Evet bildiğiniz “şampanya patlatmak”tan bahsediyorum. Biz öyle yapmadık, efendi efendi açtık şişeyi güzel güzel ziyan etmeden içtik şarabımızı.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, ya da duyunca “hmm evet duymuştum” diyeceğiniz gibi, şampanya (Champagne) aslında Fransa’da bir bölgenin adıdır. Bir şarap ismi olarak Champagne, o bölgede üretilen köpüklü şarapların tescilli adı olduğundan, öyle her köpüklü şaraba şampanya diyemiyoruz ama bu resimdekine gönül rahatlığıyla diyebiliriz, çünkü kendisi gerçekten bir Champagne.

Şuradan aldığım bilgiye göre bu üreticinin altı çeşit şampanyasından biri buymuş. %50 Pinot Noir, %15 Chardonnay, %30 Pinot Meunier üzümlerinden üretilmiş. Bu oran, aynı üreticinin diğer şampanyalarında değişebiliyor. Burada dikkatinizi çekmek isterim ki şampanya bir beyaz şarap renginde iken, bu şampanyanın üretildiği üzümlerden ikisi, Pinot Noir ve Pinot Meunier aslında siyah üzümler. Yani isterseniz beyaz üzümden kırmızı şarap yapamazsınız ama (çünkü kırmızı rengi üzümün kabuğundan alması lazım), kırmızı üzümden beyaz şarap üretebilirsiniz. Bana ilginç geldiği için sizlerle paylaşmak istedim.

Tadım notlarıma gelince, bugüne kadar tattığım tüm (gerçi zaten toplamda tattığım köpüklü şarap sayısı 10′u geçmez herhalde) köpüklü şaraplarda olduğu gibi benim için biraz fazla asidik olsa da, altın sarısı renginde, canlı, elma ile dumanımsı, tütsümsü (smoky) aromaları olan güzel bir şampanya olduğunu söyleyebilirim.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Champagne Piper-Heidsieck Brut

  1. Dostbahcesindenlezzetler says:

    Bol sarapli, keyifli mutlu bir yil diliyorum..sevgiler.

  2. Elif Ersin Sarıgül says:

    Sizlere de keyifli, mutlu yıllar :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>