Köpüklü Şarap / Şampanya Nasıl Açılır

Yeni yıl coşkusuyla köpüklü şarabınızı sallayıp püskürterek açmak istiyor olabilirsiniz, o sizin bileceğiniz iş :) Burada ben sakin sakin, sallamadan, şişenin içindeki köpüklü şarabı ziyan etmeden nasıl açabileceğinizi anlatacağım.

 1. Öncelikle şişenin üst tarafında yer alan, şişenin mantarının üzerini örten kağıtımsı bir malzemeden yapılmış örtüyü soyarak çıkarmanız gerekiyor.
 2. Sonra şişenin mantarını yerinde tutmak için yerleştirilmiş metal bir kafes olması gerekiyor. O kafesin kıvırırarak sıkıştırılmış olan ucunu yavaş yavaş çevirerek açın. Bunu yaparken şişenin ucunu yüzünüze doğru tutmamaya özen gösterin ve mümkün olduğu kadar başparmağınızla şişenin ucundaki mantarı tutun ki mantar ani bir hareketli fırlayıp bir kaza yaratmasın.
 3. Metal parçadan kurtulduktan sonra şişeyi, mantarı size değil karşıya (karşınızda kimsenin durmadığını varsayıyorum) bakacak şekilde hafifçe eğik tutun. Bir eliniz şişeyi tutarken diğer elinizin baş parmağı ile mantarı tutuyor olmalısınız. Sonra mantarı baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında (sanki çevir-kapak şeklinde açılabilen bir şişeyi açacakmış gibi) sıkıca tutarak hafifçe çevirin. Mantarın kolaylıkla açılacağını göreceksiniz. Mantarı tutup şişeden çıkarırcasına çekmenize gerek yok, sadece çevirmeniz yeterli olmalı. Çok kolay açılmazsa, acızık daha sıkı tutup tekrar çevirmeyi deneyin, pes edip açılacaktır.
 4. Hoop! Haydi bakalım şerefe!
This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Köpüklü Şarap / Şampanya Nasıl Açılır

 1. Caner says:

  Bende size bu isin en cabuk yontemini su video ile gostermek isterim:) Bu yontem baya eglenceli ama ziyan etme ihtimaliniz cok fazla:)

  http://winefolly.com/tutorial/how-to-saber-champagne/

  Herkese iyi seyirler:)

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Haha! Bu videodakinin bu işin eğlenceli ama tehlikeli bir yolu olduğunu da belirtmek isterim, illa ki denenecekse kesinlikle alkol almaya başlamadan önce denenmeli :) Bence benim tarif ettiğim şekilde açmak da daha uzun sürmüyor yalnız, hatta kimsenin cam kırıklarını ya da yere dökülen şarabı temizlemesi gerekmeyeceğini düşünürsek çok daha zahmetsiz :)
  Teşekkürler video için, bıçak ortaya çıkana kadarki bölüm ortak olduğundan video bu yazı için de açıklayıcı oldu.

 3. mehves çetinkaya says:

  Merhaba Elif Hanım,
  Giremiyorum kanınıza, olmuyor bu iş; bak yine iphone ile çekilmiş fotolar. :)

 4. Elif Ersin Sarıgül says:

  Merhaba Mehveş Hanım,
  Bu sefer yanıldınız! Bu son resimler fotoğraf makinesiyle çekildi, ancak elimdeki imkanları kullanarak evdeki kötü ışıkla baş edemiyorum ne yazık ki :) Fotoğraf işi hem ilgi alaka hem de maddi bir yatırım istiyor malesef :) İnanın ben de tam bugün aklımdan geçirmiştim, “bir fotoğrafçıyla mı anlaşsam? şu blogun üzerine kaliteli bir fotoğraf çekse… bu kişinin ismi Mehveş olmazsa ne olabilir acaba?” gibisinden… :)

 5. Pingback: Champagne Piper-Heidsieck Brut | Kadehteki Lezzetin Peşinde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>