Tadım notları: DLC Grenache & Vinkara Doruk Boğazkere & Büyülübağ Adakarası

Bir önceki yazımda sözünü etmiş olduğum tadım gecesinde 3 adet şarap tatmıştık. İlki aslında DLC Grenache değildi ama madem sanatçı resimde onu ön plana çıkarmış, ben de ondan başlayayım dedim :)

İşte beklenen tadım notları:

DLC Grenache 2009

Renk, koyu, morumsu bir kırmızı. Gövde orta, asidite yüksek, tanen ise orta seviyede belki daha az.  Hafif tatlımsı, meyvemsi aromalar. Biraz kırmızı meyvelerin burukluğuna benzer bir burukluk. Birazcık sivri geldi bana, asidite sevmememden olabilir.

Vinkara Doruk Boğazkere 2007

Renk açık sayılabilecek bir kırmızı. Gövde orta – tam arası. Yüksek tanen, ama bir Boğazkere’den daha yükseğini bekliyorum ben açıkçası. Ayrıca yüksek asidite – ki sevmediğimi az önce de belirtmiştim. İlk tattığımda biraz hayal kırıklığına uğrasam da, yaklaşık bir saat sonra kadehte kalan şarabı tadınca fikrimi değiştirdim ve ikinci bir kadehi de severek içtim hakkını yemeyeyim.

 

 

Büyülübağ Adakarası 2007

Benim favorim kesinlikle bu oldu. Özgün bir şeyler üretmeye çalışan üreticilere biraz iltimas geçiyor olabilirim :)

Güçlü, meyvemsi bir lezzeti olan, orta gövdeli sayılabilecek bir şarap. Renk konusunda not almamışım ne yazık ki, çünkü beni sınamakta olan arkadaşlarımıza laf yetiştirmekle meşguldüm :) “Ne aroması alıyorsun söyle bakalım hadi!” diyerek beni sıkıştıran arkadaşlara önce “ımmm kiraz… biraz da kırmızı meyveler…” dedikten sonra eşimin de desteğiyle (yani kopya vermesiyle) benim beynimde ahududu, frambuaz, böğürtlen üçlemesi şeklinde yer etmiş olan kırmızı meyvelerden birini seçtim ve “böğürtlen” dedim. “Vauvvvv” herkes şaşkın çünkü şişenin arka yüzündeki etikette tam da bunlar yazılıymış. Aferin bana!

Fotoğraflar: Mehveş Çetinkaya

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>