Barel Vineyards Cabernet Sauvignon Merlot 2011

Barel Vineyards, bağları ve üretim tesisi Tekirdağ’da bulunan bir üretici. Ben yerlerini görmedim, ama web sayfalarından öğrenebildiğim kadarıyla bağlarında Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot ve Syrah yetişiyor ve kendi bağlarındaki bu üzümlerden üretim yapıyorlar.  Üretim tesisi hemen bağların yanında. Şato tipi denilen bu üretim şekli hem üretici için hem de tüketici için oldukça önemli. Bu şekilde hem üretici kendi bağlarında ürettiği üzümleri kullandığı için üretimde kullanılan üzümlerin kalitesi üzerinde tam bir kontrol sağlayabiliyor, hem de üzümler şaraphaneye ulaşana kadar uzun bir yol almamış, yol koşullarıyla yıpranmamış oluyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan şarabın kalitesi de üreticinin yararına oluyor.

Barel bağları 1997′de kurulmuş ama bildiğim kadarıyla piyasaya sürülen ilk rekolte 2011 rekoltesi oldu. Şu an piyasada iki şarapları var. Bir tanesi resimde gördüğünüz Cabernet Sauvignon Merlot 2011. Kadehin kenarlarında morlaşan canlı bir bordro renkli, meyvemsi aromaları belirgin, yumuşak içimli, yuvarlak, orta gövdeli, hoş bir şarap. Benim bildiğim kadarıyla bu fiyata (sanırım 15-20 TL arasında) bulunabilecek piyasadaki en iyi yerli şarap. Çok derinlikli, tattıkça keşfedilecek bir şarap değil, ama fiyat seviyesine bakılırsa öyle bir iddiası da yok.

Ben 2-3 gün vakumlu tıpayla kapatıp buzdolabında beklettikten sonra tattığımda meyvemsiliği gitmiş, tadı biraz yavanlaşmıştı. Siz en iyisi bir an önce içip bitirin :) Zaten bence vinografi’nin belirttiği gibi iyi bir parti şarabı bu şarap. Kalabalık, sohbet ve yemekle vakit geçirilen bir akşam için ideal. Fiyatı nedeniyle bütçenizi sarsmadan düzgün bir şarap ikram etme imkanı bulmuş olursunuz. Yok eğer özel bir akşamda, tadını çıkararak, aromalarını keşfederek üst kalite bir şarap içmek istiyorsanız başka bir tercih yapmanız daha yerinde olabilir. Belki daha sonraki rekolteleri olabilir, ama bence 2011 rekoltesi uygun bir tercih olmayacaktır.

Katıldığım davetlerde, kokteyllerde, kutlamalarda, genellikle içemeyeceğim kadar kötü şaraplar ikram edildiğinden, ben çoğu zaman elim boş kalmasın diye bir kadeh alıp bir yudumdan fazla içmeden elimde tutuyorum. Bu fiyat seviyesinde böyle şaraplar bu nedenle sevindirici. Umarım bundan sonra bu tür davetlerde bu ve bunun gibi şaraplarla karşılaşırız.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Barel Vineyards Cabernet Sauvignon Merlot 2011

 1. Dostbahcesindenlezzetler says:

  Elif merhaba..birsey rica edecegim, ..Turkiyedeki ureticilerin en iyi saraplarindan ucunun ismini verebilirmisin acaba? Kendi denemis olduklarindan olsun tabiki birde tek uzum olsun..karisik olmasin..cok fazla bilgim yok uzumler konusunda, senin sayfadan okuduklarim disinda gerci bir suru sarap ismi var paylastigin beyendiginde ..soyle dolgun..kesinlikle seker leveli “O” olan kalici, icince kuru, bitisi uzun-ca..dengeli, keyifli, dedigim gibi tek uzum den yapilmis..Siraz a yakin tad li..yada Cabernet de olabilir..verebilirsen sevincecegim:) (Yada senin en cok sevdigin kirmizilardan da olabilir..ama seker level i mutlaka ya 0 yada cok dusuk olsun ) Tesekkur ediyorum
  HAPPY VALENTINE’S DAY :)

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Merhaba,
  İlk 3ü saymak çok zor, ben hepsini seviyorum :) biraz uzun sürdü seçmek bu yüzden. Tatmış olduklarım arasında en çok aklımda kalanlar:
  Kayra Vintage Cabernet Sauvignon (varsa 2009)
  Büyülübağ Cabernet Sauvignon reserve (varsa 2009)
  Kayra Vintage Shiraz
  Bunlar 45-60 TL civarındadır sanırım. Daha uygun fiyatlılardan:
  Pamukkale Anfora Shiraz
  Amadeus Cabernet Sauvignon olabilir.
  Bunların hepsinin üzerinde sek yazdığından ve şeker ilavesinin lafı edilmediğinden kriteri karşılıyor sanıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
  Sevgiler

 3. Dostbahcesindenlezzetler says:

  Elif cok tesekkur ediyorum..yazdiklarinin her birisini almaya bir kismini orada iken denemeye bir kismini yanimda getirmeyi planliyorum:) notumu aldim.. senin sarap zevkine guveniyorum ve eminim banada uygun olanlar bunlar..yardimci oldun gercekten..sevgiler diyorum..

 4. Elif Ersin Sarıgül says:

  Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana! Sevgiler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>