Yasaklar Kimleri Koruyor?

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) hazırladığı yeni yönetmelik ile ilgili bir haber dikkatimi çekti bu sabah. Haberi burada okuyabilirsiniz.

Bu düzenlemelerin temelinde halkın sağlığını, 18 yaşından küçük gençleri korumak gibi sebeplerin olduğunu düşünmek, düzenlemelerin boyutu dikkate alındığında öylesine naif bir yaklaşım ki inandırıcı olmaktan çok uzak bana kalırsa. Halkı bilinçlendirmek yerine yasaklarla kontrol etmeyi seçmek ise naif değil dayatmacı zihniyetin en sevdiği yöntemlerden bir tanesi.

Ben bir türlü haklı ve olumlu bir yan göremiyorum bu gelişmelerde ama kendi hayatım kısıtlanacağı için tarafsız bakamıyor olabilirim diye düşünüyorum. Sizce bu düzenlemeler haklı ve yerinde olabilir mi? Gerçekten birilerini korumak gerekiyor mu ve bu düzenlemeler bu amaca hizmet edebilir mi sizce?

This entry was posted in Şarap Deneyimleri. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>