Amadeus Zinfandel 2011

Zinfandel Türkiye’de pek sık rastlamadığımız bir üzüm. Amerika’da çok daha yaygın. Bence biraz farklı, kendine özgü bir tadı var. Hiçbir zaman tam olarak yuvarlak bir şarap olmuyor Zinfandel şarapları, sanki pürüzsüzce ağzımın içinden akarken ufak bir çıkıntısı oluyor gibi, bilmem anlatabildim mi :)

Resimde gördüğünüz şarabın üzümleri Bozcaada’dan. Şu bağların görüntüsüne bir göz atın derim, ben Bozcaada’da Amadeus’u ziyaret ettiğimde bağları görmedim ama keşke görseymişim.

Yazdan beri içilmeyi bekleyen bir Zinfandel’im olduğunu fark edince çok sevindim, varlığını tamamen unutmuştum. Ama şarabı açıp tatmadan önce koklayınca moralim bozuldu. Biraz garip, küf gibi bir koku aldım. Bununla birlikte başka hiçbir koku yoktu, sanki şarap değil küf kokluyormuşum gibi. Tattığımda hiçbir sorun yoktu oysa ki, alkolü hissedilen, meyvemsi, güzel bir tadı vardı.

Sonra ertesi gün, merakıma yenilip tekrar bir kadehe bu şaraptan koydum. İyi ki öyle yapmışım, kötü koku gitmiş, yerini meyvemsi, hafifçe baharatlı bir kokuya bırakmıştı. Tattığımda da memnun kaldım, gövdeli, meyvemsi, genç, canlı bir Zinfandel, oldukça güzel. O ilk günkü koku neydi, nedendi bilmiyorum. Bir bilen varsa yorumlarını bekliyorum.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Amadeus Zinfandel 2011

 1. Caner says:

  Elif Hanim merhaba,

  Cok buyuk ihtimalle size gelen tuhaf koku salinity dedikleri seyden dolayi olabilir. Adadaki saraplarin genelde ozelligi. Ozellikle baglari denize yakin olan saraplarda cok rastlanir. Bu ozellik deniz suyunun ruzgarla baglara gelmesinden dolayi oluyor.

  Amadeus 2011 Zinfandel i bende tattim ve hem kokusunda hem tadinda bu ozellik vardi. Mesela Talay in bazi saraplarinda da bu ozellik vardir. Benim aklima gelen bunlar.

  Amadeus cok guzel saraplar yapiyor ve her gecen yil daha da guzel saraplar cikartiyor. Ben adaya her gittigimde mutlaka 2 sise almaya calisiyorum.

 2. Elif Ersin Sarıgül says:

  Merhaba,

  Hiç duymamıştım salinity diye bir şey, araştırayım ben de, teşekkürler.
  Amadeus bence adanın en güzel şaraplarını yapıyor. Gerçi adadan olup da fiyatı el yakan şarapları ayrı tutuyorum, onları tatmadım çünkü…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>