Erkul Uluca Merlot Gamay

Uluca Vineyard ismini birkaç hafta önce duymaya başladım. Erkul ailesi uzun zamandır Mürefte’deki bağlarda şarap üretimiyle ilgilenmekteyken, kendilerinin deyimiyle Bülent Erkul’un işleri devralması ve üretim kapasitesinin arttırılmasından sonra 2010 yılında asıl önemli adımlar atılmış. Firmanın yeni bir üretim ve pazarlama anlayışıyla yenilendiği zaten hem şaraplarından, hem de sosyal medayadaki varlıklarından hissediliyor. Önümüzdeki günlerde websitelerinin açılması ve şaraplarının piyasada erişebilir olmasıyla kendileriyle daha sık karşılaşacağız gibi görünüyor.

Resimde gördüğünüz Merlot Gamay kupajı (2011), üreticinin Erkul Uluca serisinden, benim bu üreticiden tatmış olduğum ilk şarap. Bunun dışında Broyka, Kumkapı, Herkül, Meyşen adlı serileri var bildiğim kadarıyla. Hangi serinin ne özelliği var henüz bilemiyorum ama çok yakında öğrenip bu detayları içleren bir yazı hazırlamayı planlıyorum. Özellikle Yapıncak ve Papazkarası gibi yerel ve pek sık rastlanmayan üzümlerden ürettikleri şaraplarını merak ediyorum.

Şarabı ilk kez hiç havalandırmadan tattıktan sonra bir de 1-2 saat kadehte bekletip tekrar tattım. Ayrıca vakumlu tıpayla şişeyi kapatıp dolaba kaldırdıktan birkaç gün sonra tekrar tattım. Kadehteki 1-2 saatte ve birkaç gün sonra pek bir farklılaşma gözlemlemedim. Meyvemsi, tanenleri yumuşak ama aynı zamanda belirgin, içimi bence keyifli, ama bitimi kısa ve pek kompleks olmayan bir şarap. Bana tatmam için gönderildiğinden fiyat/performans değerlendirmesi yapamıyorum ama bence, muhteşem olmasına gerek yok, orta karar, hoşça bir kırmızı şarap içeyim, hem de birazcık farklı bir kupaj olsun derseniz, Erkul Uluca Gamay-Merlot deneyebilirsiniz.

*Sonradan bilgim oldu, bu şarabın piyasa fiyatı 20-25 TL’miş. Bu fiyat segmentinde rahat içilebilecek şarap bulmak zor olduğundan buna çok sevindim. Piyasada bu fiyat aralığında şarapların sayısının ve kalitesinin artması beni sevindiriyor.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Erkul Uluca Merlot Gamay

  1. Pingback: Üç Kuşaklık Bir Birikimin Meyvesi: Uluca Vineyard | Kadehteki Lezzetin Peşinde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>