Broyka Merlot Cabernet Sauvignon 2011

Eskiden, sofra şarabı diye adlandırılan, üreticilerin en alt fiyat kategorisindeki şaraplarını almak istemediğim için, geri kalan seçenekler arasından seçim yapmak durumunda kalır ve zorlanırdım. Fiyatlar pahalı gelirdi. Şimdilerde artık orta seviye şarap veya parti şarabı diye ifade edebileceğim bir kategori oluşmaya başladı benim gözümde ve giderek büyüyor: Türkiye’de 25-35 TL arasında bulunabilen ve keyifle içilebilir şaraplar. Uluca Vineyard’ın Broyka serisinden olan bu şarap da işte bu kategoriden sayılabilir. Fiyatı 30TL civarında.

İçimi hafif, asiditesiyle canlı, pek kompleks olmayan (öyle bir iddiası da yok ama merak ederseniz diye belirteyim dedim), meyvemsi, hafifçe tanenli bir şarap. Yine Uluca Vineyard’dan daha önce tattığım Erkul Uluca Merlot Gamay 2011 ile karşılaştırmam gerekirse, aşağı yukarı aynı seviyede benim için, ama Merlot-Gamay’ın daha yoğun ve değişik bir tadı olduğundan, küçük bir adım daha önde. Bence biraz daha iyi olabilir, hatta olmalı. Butik şarap üretme iddiasında olan bir üreticinin üst segment şarabı olmak için birazcık hafif kalıyor bana kalırsa; ama daha kaliteyi arttırma çabalarının ilk yılında olduklarını düşünersek, şimdilik hiç fena değil.

This entry was posted in 30 TL'nin altındaki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>