Coto de Hayas, Tempranillo & Cabernet, 2006

Haftasonu eşimle birlikte, bir kongre ile aynı tarihlere denk getirilmiş bir aile ziyareti yaptık. Aslında daha çok ben aile ziyareti yaptım o da kongreye katıldı gibi oldu bence :)

Benden başka herkesin içmek için aslan sütü tercih ettiği bir akşam yemeğinde, sağ olsun eniştemin benim için özel olarak almış olduğu iki şişe şaraptan birini içme imkanım oldu. Diğer şişeyi bir sonraki sefer tatma hakkımı saklı tutuyorum. Yalnız kendisini uyarmayı unuttum, buradan sesimi duyurmak istiyorum, Antalya sıcağında o şarap o rafta sağlam durmaz, lütfen Mayıs ayından itibaren serin bir köşeye saklayıverin onu benim için!

İspanya’ya özgü (başka yerlerde de üretilebiliyor gerçi) bir üzüm olan Tempranillo’dan yapılmış bir şarabı ilk defa tatmış oldum. Gerçi Cabernet ile harmanlanmıştı ama olsun. Üreticinin adını daha önce duymamıştım, şarabın adını google’de aradığımda, www.tastings.com adresinde şarap tadım notlarına yer veren bir web sitesi buldum. Bu sitede yer alan 2008 yılında yapılmış isimsiz & imzasız bir yoruma göre bu şarap uluslararası bir yarışmada altın madalya almış. Yarışmanın niteliği ve sonucun önemi hakkında yorum yapabilecek bir bilgim yok ne yazık ki. Bilen varsa lütfen esirgemesin!

Nezleden koku alma imkanımın oldukça sınırlı olduğu bir güne denk geldiği için bu şarabın hakkını pek veremedim ama yapacak bir şey yoktu. 2006 yılı şarabı olduğu solmaya başlamış renginden belliydi. Her ne kadar nezleyken tatmış olsam da, meyvemsi ve baharatlı aromaları olan, orta-tam gövdeli, oldukça güzel bir şarap olduğunu söyleyebilirim. Bir daha karşılaşırsam çekinmeden alırım, bakalım nezle değilken de o kadar beğenecek miyim!

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>