Cycles Gladiator Zinfandel 2011

Daha önce aynı üreticinin şaraplarını tatmış, çok da etkilenmemiştim. Bu sefer çok çok sevdim. Kardeşim bize yemeğe gelmişti. Yemekte ana yemek fırında oğlaktı, yanında da tereyağlı pilav. Hayatımda ilk kez oğlak pişirdim ve yedim. Çok keyif aldığımı söyleyemeyeceğim, çünkü aklımdan oğlağın çok tatlı ve yavru bir hayvan olduğu çıkmadı nedense. Vejeteryan olmaya meğilli değilim ama işte böyle bir şey takılıverdi aklıma.

Neyse, sonuç olarak, oğlak mı şarapla iyi gitti, şarap mı oğlak’ı iyi etti bilemiyorum ama, üç kişi bu şarabı öyle bir hızla içtik ki şişe boşalmadan fotoğrafını çekmeye fırsatım olmadı.  Zinfandel’le yıldızım barışıyor galiba.

Zinfandel en çok California’a üretilen, California’ya özgü sayılabilecek bir üzüm. Kendine özgü, daima belirgin, karakteristik bir tadı var. Bence şarabın yuvarlaklığını biraz bozuyor çoğunlukla, ve her zaman hoşuma gitmiyor, ama bu sefer hoşuma gitti. Oldukça dengeli, canlı, orta gövdeli, orta kalıcılıkta, fiyatının pek yüksek olmadığı (onlinemahzen’de 38TL) düşünülürse, çok güzel bir şarap.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri. Bookmark the permalink.

2 Responses to Cycles Gladiator Zinfandel 2011

  1. Dostbahcesindenlezzetler says:

    Bu kez sarapla ilgili degil ama oglak yemegi ile ilgili yorum yazayim dedim.. insan dusununce nasil hayvan oldugunu bogazindan gecmez diyecem ama yazdigin gibi yaninda sarapla gayet keyifli yemissiniz :) bu arada oglak eti nasil kolay pistimi? nasil satiliyor ?? yani kucuk et olarakmi yoksa butun oglakmi?? gerci butun p isirmek zor olur sanirim:) Gerci benimde takintim oldugundan sanirim hic pisiremem..Sizlere Afiyetler Olsun:)

  2. Elif Ersin Sarıgül says:

    Oğlak eti çok kolay bulunmuyor olmalı ki, kasap eşime özellikle ısrar etmiş bulmuşken alması için, tam mevsimiymiş! Bütün değil, parça et olarak satılıyor. Biz kemikli 5-6 parça aldık, 1-1,5 kilo kadardı. Çok kolay piştiği söylenemez, fırında (fırın poşetinde) 1,5-2 saat pişmesi gerekiyor. Biz sadece biraz yağ ve karabiber ekleyerek pişirdik. Bence biraz kuzu etine benziyor tadı. Çok kolay, sadece zaman istiyor, takıntı derken? :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>