Masters of Wine Weekend 3-7 Mayıs 2013

Şarap dünyasında Master of Wine denilen, herkesin saygıyla ve merakla, acaba ne söyleyecek diye ağzının içine baktığı kişiler var. Bunca saygıyı görmelerinin sebebi, bu ünvanın öyle herkesin “ben Master of Wine”ım diyerek kendi kendine edinebileceği bir ünvan olmaması. Yani bu ünvana sahip kişileri bir nevi şarap dünyasının Master Yoda’sı gibi düşünmek lazım. Sadece İngiltere’de bulunan The Institute of Wine’ın sınavlarını başarıyla geçen kişiler bu ünvanı alabiliyorlar. Bugün dünyanın 23 farklı ülkesinde yaşayan, toplam 297 Master of Wine bulunuyor.

Bu Master of Wine’lardan bir kısmı (sanıyorum 6 tanesi, ama websitesi ekranı titreyerek ve sayfanın alt tarafına inmeyerek beni çıldırttığından emin olmaya çalışmaktan vazgeçtim) 3-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da olacaklar. Üreticilerin farklı kategorilerdeki tadımlar için gönderecekleri şaraplar, bu etkinlikte bu ustalar tarafından tadılacak ve değerlendirilecek.

Ustaların tadımlarıyla eş zamanlı olarak isteyen herkes (elbette katılım ücretini ödemek koşuluyla) aynı şarapları tadabiliyor sanıyorum. Yani bunu eş dost bu şekilde yazmış çizmişti geçen sefer, ama şimdi bu websitesine bakınca buna ilişkin net bir bilgi göremedim açıkçası. (Biri bana sayfadaki yazıların neden sayfanın en alt kısmında göründüğünü ve neden sağdaki kaydırma şeysini kullanarak aşağı inemediğimi açıklayabilir mi? İki farklı bilgisayar ve bir akıllı telefon ile denedim, olmadı).

Ayrıca bu tadımlar dışında, isteyenlerin kayıt olarak katılabilecekleri, Master of Wine’lar tarafından verilecek “Masterclass”lar düzenlenmiş. Her Master içi farklı bir konu başlığı ve farklı şaraplar belirlenmiş. Bu Masterclass’larda, seçtiğiniz Master’ın deneyimlerini paylaşabilir ve onlarla birlikte şarap tadabilirsiniz.

Gerçekten Türkiye’deki şarap dünyası için önemli bir etkinlik, ilginizi çektiyse kaçırmayın derim. Detayları burada görebilirsiniz. Ben katılmayacağım, çünkü açıkçası benim için biraz fazla aristokratik bir ortam :) Ustaların şaraplar hakkındaki yorumlarını dinlemek belki ilginç olabilir, ama şimdilik yeterince ilginç gelmedi, belki bir gün… Aynı saatlerde kendi seçtiğim şarapları arkadaşlarımla birlikte yorumlamayı tercih ediyorum bu seferlik :)

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>