Suvla Cabernet Sauvignon 2010

Bu aralar ofiste işler çok yoğun. Şarap yazmaya değil, içmeye bile zor zaman buluyorum. Az önce müdürümden “bu akşam hangi şarabı içsem” tadında bir e-mail aldım, blog yazarı kimliğimi hatırladım, kendime geldim :)

Geçenlerde Suvla’nın Cabernet Sauvignon’unu (2010) içmiştim ama yazmaya fırsat olmamıştı, şimdi biraz bahsetmek istiyorum. Bu şarapta bence en önemli şey ha-va-lan-dır-mak. Şişeyi açıp, kadehe biraz şarap koyduktan sonra hemen tattığımda ciddi bir şaşkınlık yaşadım, çünkü efendim bu şarap, 2012′de dünyaca ünlü master sommelier’in İstanbul’da yaptığı 1. Master Sommeliers adlı yarışmada 91 puanla birinci olmuş. Ne var ki benim tattığım şarap acı, buruk, son derece kapalı, içilmek istemeyen bir şaraptı adeta.

Kadehe hiç dokunmadan bir saat kadar zaman tanıdım. Biraz içilebilir olmuştu ama yine de benim için hayal kırıklığıydı. Sonra yavaş yavaş, 15 dakikada bir yudum alarak bütün akşam aynı kadehe devam edince gördüm ki birkaç saat sonra güzel bir şaraba dönüşmüştü. Yine de 91 puan’ı sorguladığımı itiraf etmeliyim. Bana sanki, bu seviyede bir çok şarap tatmışımdır gibi geliyor, ama master sommelier’ler kaç tane şaraba 91 puan veriyorlardır ki diye düşünüyorum.

Siz de artık benim yorumuma mı, dünyaca ünlü master sommelier’lerin verdiği puana itibar edersiniz bilemiyorum, o kendi bileceğiniz iş :) ama hangi beklentiyle tadarsanız tadın, Suvla’ya şans vermeye devam edin derim. Son zamanlarda güzel çıkışlar yapıyorlar, tüm şaraplarını tatma imkanım olmasa da dikkatimi ve ilgimi çekiyorlar. Müdürüm “birlikte Suvla Sur’u tatmıştık” dedi az önce ama ben hatırlayamadım :) en kısa zamanda tekrar tatmak isterim. Suvla hakkında detaylı bilgi burada, blog yazarı görüşü isterseniz şurada. 

This entry was posted in Şarap Deneyimleri. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>