Madalyalardan Madalya Beğenmek…

Şarap raflarının arasında gezinirken bazen, şişelerin üzerinde “20xx yılı xxxx altın madalya” gibi ifadeler içeren etiketler görürsünüz. Ya da belki, şişelerin üzerinde yazıldığına tanık olmasanız da, basında çıkan haberlerde, Türkiye şaraplarının ödüller almakta olduğu dikkatinizi çekiyordur. Son zamanlarda benim gözüme çarpan bu tür haberlerin sayısı artınca biraz dikkat edeyim dedim. Bulduklarımı sizinle paylaşmaya karar verdim.

Mayıs ayı başında, dünyaca ünlü, kendilerine Master of Wine denilen bazı önemli kişiler İstanbul’a geldiler ve Türkiye  şaraplarını tattılar. Şaraplar beş farklı temel kategoride değerlendirildi ve 80-100 arası puanlar verildi.

Birkaç gün sonra, İngiltere’nin tek “on-trade” şaraplarının (süpermarketlerde değil, otel, bar ve restoran gibi mekanlarda satılan şarapları kastediyorlar) yarışması olarak tanımlayan Sommelier Wine Awards‘ın sonuçları duyuldu. Türkiye’den 20 şarap, 4ü altın, 4ü gümüş ve 12si bronz olmak üzere madalya kazandılar. Yarışmanın jürisinin sommelier’lerden oluşturu belirtiliyor.

Ardından, Mayıs’ın ikinci haftasında International Wine Challenge 2013 sonuçları duyuldu. Türkiye’den katılan şaraplar 12 gümüş ve 22 bronz madalya kazandılar. Yarışmanın jürisi dünyaca ünlü Master of Wine, yazar, şarap distribütörü, şarap üreticisi gibi farklı kimlikleri olan kişilerden oluşuyor.

Yine birkaç gün sonra, Concours de Mondial de Bruxelles‘den 8 madalya haberi geldi. Türkiye’den katılan şaraplar 1 büyük altın, 3 altın, ve 4 gümüş madalya ile geri döndüler. Yarışmanın jürisinde yine yazar, blog yazarı, şarap eğitmeni, önölog, sommelier gibi farklı kesimlerden isimler yer alıyor.

En son birkaç gün önce Decanter World Wine Awards 2013 açıklandı. Türkiye’den 95 şarap madalya almış. Bazılarınızın “Türkiye’de o kadar çok çeşit şarap üretiliyor muymuş ki!” dediğini duyar gibiyim. Çok şey değişti son yıllarda, evet, bundan çok daha fazlası üretiliyor. Bu yarışmasının jürisi nasıl oluşturuluyor bilemiyorum ama pek de seçici bir jüri olmadığını söyleyebilirim. Sonuçta Türkiye’den 95 şarap madalya almış :) Şaka bir yana, bir üreticinin alt segmentteki bir şarabının daha aynı üreticinin daha üst segmentteki bir şarabından ve diğer üreticilerin üst segmentteki başka şaraplarından daha iyi bir ödüle layık görülmesi, bana enteresan gelen sonuçları arasında.

Bu yarışmalarda, tadım süreçleri, tadım koşulları, tadımcılar, katılımcılar, kısacası bir çok faktör değişebiliyor. Bu nedenle, her ne kadar bir önceki paragrafın sonunda bunun da anlamlı gelmediği bir örnekten bahsetmiş olsam da, genellikle yarışma sonuçlarını birbirleriyle karşılaştırmak yerine her yarışmadaki katılımcıları birbiriyle karşılaştırmak biraz daha doğru geliyor bana.  Bu 5 farklı yarışmanın iki tanesinde bronz madalya alan bir şarap, bir diğerinde altın madalya, bir başkasında gümüş madalya, ve Master of Wine’da da 87 puan almış. Bilmem anlatabildim mi? Gerçi aynı yarışmanın jürisinde yer alan kişilerin aynı şaraplara çok farklı puanlar verdiği Master of Wine İstanbul’un ardından tartışmalar hala sürmekte… Demek ki koşullar aynı olsa da damaklar tutmayabiliyor bazen.

Bu yarışmaların üreticiler için önemli olduğunu kabul etmekle beraber (herkes katılınca mecburen, sadece isim görünürlüğü için bile katılmak gerekir) biz tüketiciler için çok da önemli olmaması gerektiğini, sonuçları kesin kabul edilmesi gereken kararlarmış gibi okumamanız gerektiğini düşündüğümü vurgulayarak yazıma burada son veriyorum. Uzun lafın kısası, kendi damağımıza güvenelim ama dedikodulardan da geri kalmayalım diyorum :)

Not: Ben bu yazıyı hazırlarken, Bulgaristan’da düzenlenen The Balkans International Wine Competition‘ın sonuçları düştü posta kutuma, ama detayına girmeyi size bırakıyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Madalyalardan Madalya Beğenmek…

  1. Dostbahcesindenlezzetler says:

    Ne guzel bir yazi paylasmissinElif..ve cok dogru verilen puanlarla degil veren kisilerle karsilastirma yapmak bence en guzeli..ve en cokta kendi damak zevkine guvenerek iyiyi iyi olmayani secebilmek..Sevgiler..
    (Birde belki ben duymuyorumdur ama burada hic bu kadar etkinlik olmuyor sarap secimleri ile ilgili belli basli birkac tane haricinde ki onlardada belirli sayida belirli kisiler yaparlar puanlamayi..)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>