Turasan Öküzgözü 2005

Turasan Öküzgözü 2005

Yeni yıla bir arkadaşımızın evinde girdik ve giderken götüreceğimiz şarapların içimi kimseyi zorlamayacak yumuşak tanenli şaraplar olmasını istediğim için seçimimi buna göre yaptım. İki şişe şarap getirmiştim ancak sadece bir tanesini tadabildim, Turasan Öküzgözü 2005. Diğer şarap da bir Kalecik Karası şarabıydı ancak o gece açılmadığı için burada bahsedemeyeceğim.

Turasan Öküzgözü 2005

Öküzgözü üzümünü biz genelde Boğazkere ile harmanlanmış haliyle biliriz, ancak böyle de gayet güzel olduğunu söyleyebilirim. Boğazkere ile harmanlanmış haline göre asidite biraz daha ön planda, hatta nedense balon kadehte havalandıkça asidite daha ön plana çıktı gibi geldi bana. Yine de içimi keyifli, burunda kırmızı meyveler ve çok hafif de olsa baharat aromaları hissedilen, gövdeli, güzel bir şarap olduğunu düşünüyorum. Ayrıca resimde gördüğünüz şişenin etiket tasarımının bence çok hoş olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Şarabı onlinemahzen’den 20 TL fiyatla temin etmiştim. Bu belki de ilk ve son onlinemahzen alışverişim olacak çünkü bu sıralar gündemde olan yeni yasa tasarısı ile birlikte internet üzerinden alkollü içki satışının Türkiye’de tarihe karışması söz konusu. Sanki bakkaldan marketten yapılan alışverişte çocuklara satış yapılması kontrol ediliyormuş gibi, amaç online satışta 18 yaşından küçükleri korumakmış. Zaten online alışveriş demek kredi kartı veya internet bankacılığı kullanmak demek olduğuna göre bu tür siteler üzerinden alışveriş yapan çocuk sayısı ne kadar yüksek olabilir ki diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Ayrıca 18 yaşından küçüklere alkollü içki satışı yasaksa eğer, amaç bu kuralı uygulatmak olmalıdır bence, internet üzerinden yapılan satışı toptan yasaklayarak sorunu kökünden halletmek değil. Yeni yılı daha sağduyulu uygulamalarla geçirmeyi diliyorum.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>