2013′ü Geride Bırakalım Gitsin

2013 yılı, şarap severler ve şarap sektöründe yer alanlar için çok da keyifli bir yıl olmadı. Türkiye’de yürürlüğe giren üzücü ve zorlayıcı yeni düzenlemeler 2013′e damgasını vurdu. Yılın özetini yapmaya çalışınca aklıma gelen sözcük: Yasak. Alkollü içkilerin uzaktan, internet üzerinden satışının engellenmesine daha yeni yeni alışmışken, promosyonunun engellenmesini algılamakta ve nasıl uygulanacağını tasavvur etmekte güçlük çektik. Sektörün aktörleri, uygulamayla ilgili belirsizliklerle boğuşarak ilerlemeye çalışıyorlar.

Tüm bu olumsuz ortama karşın, 2013 yılında Türkiye’de birçok şarap üreticisi kalitesini arttırarak ve güçlenerek yerini sağlamlaştırdı. 2014′te de güçlenerek yollarına devam edeceklerini ümit ediyorum.

2014′te benim şarap ile ilgili dileklerim;

  • Türkiye’de alkollü içkilere yönelik, online satışın yapılamaması, her türlü promosyon aktivitesinin yasak olması gibi kısıtlayıcı uygulamaların ortadan kalkması,
  • Türkiye’deki şarap üreticilerinin kalitelerini arttırmaya devam etmeleri,
  • Üretimlerinde daha çok yerel üzümler kullanmaları,
  • Daha çok monosepaj dedikleri, tek üzümden üretilen şaraplar üretmeleri.

Selda Tokat‘ın dediği gibi, istediğimiz şarabı, istediğimiz özgürlükte içebileceğimiz, ve aynı zamanda mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yıl diliyorum herkese.

 

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>