Gallo Turning Leaf Zinfandel 2003

Zinfandel, California bölgesinde oldukça yaygın bir siyah üzüm çeşidi. Diğer bölgelerde yetiştirilebiliyor olsa da Zinfandel deyince akla California geliyor. Türkiye’de Bodrum Karaova’da yetiştiriliyormuş bunu da Garova Günlüğü‘nden öğrendim :)

Daha önce bir kez Zinfandel içmiştim, ama dışarıda bir restoranda kadeh olarak sipariş vermiş olduğum ve ilk kez Zinfandel tadıyor olduğum için kesin bir yargıya varmak istememiştim. Bu ikinci seferde anladım ki Zinfandel üzümünden gelen ve benim hoşuma gitmeyen bir tat var. Nasıl bir tat olduğunu pek iyi tarif edebileceğimi sanmıyorum, ama dilimin ucuna yakın yerlerde yoğunlaşan, karamelize soğan tadıyormuşum gibi, ama aynı zamanda sanki tuzlu bir tat hissediyorum.

Gallo Turning Leaf Zinfandel 2003 için yukarıdakilere ek olarak, fark edilir miktarda asiditesi ve hafifçe meyvemsi bir lezzeti olan, gövdeli bir şarap olduğunu söyleyebilirim. Olumlu veya olumsuz bir yönlendirme yapmak istemiyorum. Şimdilik ben sevemedim diyelim, ama bu Zinfandel’e bir şans daha vermeyeceğim anlamına gelmiyor.

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged . Bookmark the permalink.

One Response to Gallo Turning Leaf Zinfandel 2003

  1. Pingback: Hırvatistan, Makedonya ve İtalya’dan Birer Şarap | Kadehteki Lezzetin Peşinde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>