Kapadokya’da Lezzetin Peşinde – 2

Kapadokya’daki seyahatimizin bence en zor kısmı, lezzetli bir şeyler bulmaktı. Tattırılan sütte kavrulmuş kabak çekirdekleri, kahvaltıda yediğimiz peynirler, öğle yemeklerinde yediğimiz kuru fasulye, mantı… hepsi bence vasattı. Balon turu sonrasında tattırılan şampanyayı merak ediyordum, o da alkolsüz bir gazozmuş meğer :) Restoranlar ve cafe’ler, bölgeyi ziyaret eden turistlerin bir daha oraya gelmeyeceğinin gayet iyi farkında, yabancı turistlere de zaten ne versen enteresan geliyor, kimse kaliteyi bir tık arttırmakla ilgilenmiyor gibiydi.

Sadece bir akşam güzel bir şeyler yiyebildik, bunun için ciddi bir araşturma yapmamız ve sonunda Göreme’deki otelimizden uzaklaşıp Uçhisar’a gitmemiz gerekti. Şaraba verdiği önem zaten bilinen Murat Yankı, eşi Filiz Hanım, kardeşi Levent Bey ve eşi Ülkü Hanım tarafından yönetilen Şıra Otel’e gittik. Şıra Otel’in Kapadokya manzaralı restoranında, Kapadokya lezzet ortalamasının çok üzerinde, fiyat ortalamasının da biraz üzerinde bir yemek yedik.  Ana yemekler çok lezzetliydi ama, başlangıçlar sanki biraz önemsenmemiş gibi geldi bana. Ortamın, manzaranın güzelliğine ve hizmetin kalitesine bir diyeceğim yok ama, bizimle ilgilenen ve menüdeki Vinoluş Syrah 2010′u fark etmemizi sağlayan  Kamil Bey benim makinem yerine kendi fotoğraf makinesiyle çekip mutlaka göndereceğini söylediği fotoğrafları hala göndermediği için biraz kırıldım, belirtmeden geçemeyeceğim :)

Her ne kadar Vinoluş bölgenin bir üreticisi sayılsa da, bizim içtiğimiz şarabın üzümleri Güney/Denizli’nin üzümleriydi. Şişenin üzerinde braille alfabesi kullanılmıştı, hoş bir uygulama bence, bunu daha önce bir kez Küp Şarapları’nda görmüştüm. Vinoluş Syrah 2009 , Concours Mondial de Bruxelles’te gümüş madalya almış, biz 2010 rekoltesini içme imkanı bulduk. Uyumlu, keyifli bir içimi olsa da ben açıkçası çok hoşuma gitmeyen biraz acımtırak, biraz buruk bir tat aldım. Burnuma hafifçe meyvemsi kokular gelmekle beraber, meşe kokusu bence ağırlığını biraz fazla hissettiriyordu. Yine de Kapadokya seyahatimizde tattığımız en güzel şaraptı.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>