Şarabınız Ne Kadar Yıllanmış Olsun?

Aldığımız şarabı hemen açıp içmek mi daha doğru yoksa çocuğumuza miras bırakmak için saklamak mı derseniz, benim cevabım her zaman hemen aksiyon almak yönünde olacaktır çünkü “fani dünya, bugün varız yarın ne olacağımız belli değil” şeklinde bakıyorum bu konuya. Şarabı kendiniz içeceksiniz de yıllanma potansiyelini düşünerek ne zaman içmek en uygun olur diye düşünüyorsanız o başka.

Daha önce bu konuyla ilgili yazdığım yazıyı okuduysanız zaten birçok şarabın kısa sürede tüketilmek üzere üretildiğini hatırlayacaksınız, ama tüm şaraplar için bu geçerli değil elbette. Bu konuda biraz birlikte beyin jimnastiği yapabiliriz, ancak size aktaracağım fazla tecrübem yok açıkçası. Ben bugüne kadar hiçbir şarabı birkaç aydan daha uzun süre açmadan evimde tutmadım, çünkü henüz bir şarap dolabım olmadığından birkaç yıl sonra tüketilecek bir şarabı en uygun koşullarda saklayabileceğime emin değilim. Uygun koşullar için sizi buraya alalım. Ancak örneğin 2005 yılı hasadından üretilmiş bir şarap aldığım zaman şarabın hala sağlam olduğundan emin olmak için nelere dikkat ettiğimiz sizlerle paylaşabilirim.

Önce üreticinin bize sağladığı bilgilerden yola çıkalım. Şarap şişelerinin ön yüzünde bir yıl yazıyor, bu yıl şarabın üretildiği üzümlerin hasat yılını gösteriyor. Şarabın ne kadar süre fıçıda veya tanklarda bekletildiği bazen şişenin arka yüzünde yazılı olabiliyor. Ama şarabın hangi yılın üzümlerinden üretildiğini ve ne kadar süre sonra şişelendiğini bilmek bizim için yeterli olmayabilir elbette. Bir şarap şu yıl üretildiyse bu yıl tüketilir diye bir genel geçer kural bulunmuyor.

Ben eğer genç içilebilirliğinden tereddüt ettiğim bir şarap veya birkaç yıl öncesinin hasadından üretilmiş bir şarap alıyorsam, şişenin üzerinde … yıl yıllandırmaya uygundur gibisinden ifadeler arıyorum. Eğer o an hala o yazılı olan sürenin içerisindeysek ve aldığım yerde şarabın düzgün bir şekilde saklanmış olduğuna inanıyorsam o şarabı alıyorum. Zaten bugüne dek aslında çoktan tüketilmiş olması gereken bir şarabın satışta olduğunu görmedim, bu tür şaraplar anladığım kadarıyla ancak evlerimizin unutulmuş bir köşesinden çıkabiliyor.

Bazen şişenin üzerinde hiçbir bilgi olmuyor. Ben bunu önceleri “hemen içmek en doğrusu demek ki” diye yorumlasam da, bunun doğru olmadığına son zamanlarda birkaç kez tanık oldum. Bugüne kadar edindiğim sınırlı tecrübeye dayanarak söyleyebilirim ki örneğin Fransız şaraplarının üzerinde şarabın ne zaman veya hangi yemekle uyumlu içilebileceğini bırakın, hangi üzümlerden yapıldığına dair bir bilgi bile olmayabiliyor ve bu şaraplar uzun yıllar yıllandırılmak üzere üretilmiş olabiliyorlar. Böyle durumlarda imkanım varsa şarabı aldığım yerde bu konuda bilgili biri varsa ona soruyorum. Son çare olarak şarabın adını google’da aratıp karşıma çıkan güvenilir olduğunu tahmin ettiğim yazıları okuyorum. Buralarda gerekli bilgiye erişemezsem tahmin yürütüyorum ve aslında genelde aldığım bir şarabı kısa süre sonra hemen merak edip açıyorum :)

Tahmin yürütürken nelere dayandığımı merak ederseniz şöyle özetleyebilirim. Biraz, hatta biraz denemez ciddi boyutta bir genelleme yapacak olursak, gözlemlediğim kadarıyla üreticiler farklı kalitelerde ürettikleri şaraplarını ayırt etmek için diğerlerine göre daha kaliteli olan şaraplarının isimlerine premium, özel kav, rezerv veya bu anlamları taşıyan başka ifadeler ilave ediyorlar. Bu ifadeler yıllandırdığınıza değebilecek kalitede bir şarap almakta olduğunuz yönünde bir ipucu olarak düşünülebilir. Eğer böyle bir şarabı aldıktan birkaç yıl sonra hala evde açılmadan durduğunu fark ederseniz çok da panik yapmayın, şansınızı deneyin derim.

Üreticinin verdiği ipuçları dışında örneğin taneni ve asiditesi yüksek bir şarap, bunları düşük oranda barındıran bir şaraba göre daha uzun süre yıllandırılabiliyor. Bu nedenle örneğin bir Cabarnet Sauvignon’un bir Merlot’tan, bir Merlot’un bir Chardonney’den daha uzun süre yıllandırılabileceği düşünülebilir. Yine de bunun da bir genelleme olduğu ve şarabın üretildiği üzümün kalitesinin ve geçirdiği üretim sürecinin de şarabın yıllanma süresine etkili olduğu göz ardı edilmemelidir. Bu son cümleyi okuduktan sonra ondan önce söylediğim cümlelerin pek bir yardımı dokunmayacağını anlamışsınızdır sanırım :) Zaten eğer bu konuda benim yazımı okuyarak yeni bir şeyler öğrendiğinizi düşünüyorsanız size de bu aşamada kısa sürede tüketilebileceğiniz şaraplar almanızı ve tadını çıkarmanızı öneririm. Önce genç şarapları birer birer tüketelim, sonra birlikte başlarız yaşlandırmaya. O zamana kadar daha gidecek çok yolumuz var.

(Bu yazıyı aslında çok önceden hazırlamıştım, ama bu tarz yönlendirici bir yazı yazmak için daha yeterli bilgim olmadığını düşünerek yayımlamamıştım. Son birkaç gündür bu konuda aldığım istekler üzerine bu kadarcık yazının bile faydalı olabileceğini fark edince biraz düzenleyerek yayımlamaya karar verdim. Her ne kadar bu yazımın öğretici olmaktan çok beyin jimnastiği niteliğinde olduğunu ifade etmiş olsam da, eğer bu yazıda yanlış ve/veya eksik bilgi verdiğimi düşünüyorsanız bunu yorumlarınızla (veya e-mail ile) bana iletmeniz beni çok memnun edecektir.)

This entry was posted in Şarap Deneyimleri and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Şarabınız Ne Kadar Yıllanmış Olsun?

  1. Bravo!!!! Çok şey öğreniyorum. Araştırmacı kişiliğin ve tecrübelerinle bizi aydınlat.

  2. Bu yorumdaki övgünün dozu önce beni biraz şüphelendirdi ama içtenliğine inanıyorum :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>