Bağ Rotasında Gezmeye Devam

Bir önceki yazıda bahsettiğim Barbare’ye bu sefer bir gün önceden yemek rezervasyonu yaparak terar gittik. Ama önce yine Şato Nuzun’a ve yol üzerinde güzelliğine dayanamayıp ayçiçeği tarlalarına uğradık.

Şato Nuzun’da birkaç haftadır her pazar bir çalıştay var. Örneğin bu sefer 2008′den bu yana Syrah’ları tattık. Çalıştay deyince gözünüz korkmasın, sonuçta bir sürü şarap tattığınız bir organizasyon :)

Beni Syrah’lardan çok gelişini müjdeledikleri Zinfandel heyecanlandırdı aslında. Syrah’larda bir kusur bulduğum sanılmasın, yalnız ben biraz daha buram buram meyvemsi Syrah seviyorum sanırım. O gün meşeye hiç girmemiş Zinfandel’i sevmiş olmam da belki meyvemsiliği aramış olmamdandır. Yoksa Şato Nuzun Syrah’ında ciddi fan’ları var.

Necdet Bey bize kendi keşifleri olan Selvi Karası asmalarını da gösterdi. Bunun için güneşin altında bağların en aşağısına kadar yürümemiz gerekti ama olsun :) Selvi Karası’nı Ankara Üniversitesi’ne göndermiş ve yeni keşfedilen bir üzüm cinsi olduğunu kesinleştirmişler.

Şato Nuzun’da saatler geçirdikten sonra nihayet Barbare’ye geçebildik.Özcan Bey bizi imalathanede ve mahzende gezdirirken yukarıda soframız hazırlanmıştı. Yaprak sarmasına normalde dönüp bakmaya bile gerek görmezken o gün hatırı sayılır miktarda hüplettim :) Karnımız doyduktan sonra nasıl bir manzaranın ortasında olduğumuzu daha iyi idrak ettik. Etrafımız bağlarla çevriliydi ve bağların bittiği yerde de tarlalar başladığı için böylece renk renk değişen bir manzara oluşuyordu.

Barbare pek tek üzümden şarap yapmıyor, Fransız danışmanları Xavier Vignon’un yönlendiirmesiyle genelde yumuşak içimli, yuvarlak kupajlar yapıyorlar. Fransız şaraplarını sevenler Barbare Elegance’ı sevebilirler.

Bu arada Özcan Bey Galatasaray Lisesi mezunuymuş. Grubumuzdan bi kişinin de Galatasaray Lisesi mezunu olduğunu öğrenince gözle görünür bir sevinç yaşadı! Bu GS’liler, hep böyle :) Onlar sohbeti koyulaştırırken içimizden biri manzaraya karşı uzandığı kanepede kendini uykuya bıraktı :) utanmasın diye ismini vermiyorum, ortamın huzur hissini daha iyi anlatabilmek için paylaşmak istedim.

Ne yazık ki her mutlu pazar gününün acıklı bir bitişi olmak zorunda olduğundan bugünü de her seferinde olduğu gibi “bir dahaki sefer şöyle yapalım, böyle gelelim” tadında planlar yapmaktan yorgun düşerek sonlandırdık.

This entry was posted in 30 TL'nin üzerindeki şaraplar, Şarap Deneyimleri and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>